Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Välisminister Urmas Reinsalu riigikogus küsimustele vastamas. Kuvatõmmis.

Täna kolmapäeval, 25. jaanuaril läks riigikogus tõsiseks vastasseisuks eestlasi maha tegevate sotside ning eestlaste huvide eest seisvate EKRE ja Isamaa vahel.

Põhjuseks oli asjaolu, et siseminister Lauri Läänemets andis venekeelsele Delfile intervjuu, milles ta põhjendas Narva tanki äraviimist sellega, et „muidu oleks EKRE ja Isamaa sinna karja eestlasi kokku ajanud”.

EKRE saadik Helle-Moonika Helme ütles, et siseminister Läänemets õhutab täiesti vastutustundetult vaenu rahvaste vahel ja inkrimineerib eestlastele soovi venelasi läbi peksta, rääkides eestlastest kui löömameestest ja terroristidest. Rääkides Narva tankist ütles siseminister, et viivitada tanki teisaldamisega ei tohtinud, vastasel juhul oleks olukord muutunud katastroofiliseks, kuna EKRE ja Isamaa oleks sinna kindla peale ajanud kokku eestlasi ja kui pinge kasvaks, soetaks mõni „õige” eestlane lõhkeainet ja üritaks seda tanki õhata.

„Me oleme neid kõiki stsenaariume juba näinud,” väitis Läänemets. Siseminister lisas intervjuus veel, et EKRE, Isamaa ja Reformierakond räägiksid seejuures, et kõik venelased on halvad. Ta ütles, et sotside roll seisneb selles, et mitte lubada venelaste läbi peksmist.

Läänemets lisas, kuidas sotside lauale lendavad kogu aeg kaustad ideedega, kuidas veel saaks tugevdada eesti rahvuslikku eneseteadvust, sealhulgas näidates teisest rahvusest inimestele nende koht kätte. Meil oli hästi palju selliseid ettepanekuid valitsuse koosolekutel, rääkis Läänemets.

Helme tõi välja, et Läänemetsa seisukohti on juba märgatud Venemaal, kus toetatakse võimalust oma kaasmaalasi kaitsma tulla. Helme ütles, et valitsuse siseminister mängib põhimõtteliselt Kremlile ette võimalusi, mida on ammu oodatud.

Peaminister Kaja Kallas ütles, et ta ei oska Läänemetsa öeldut kommenteerida, kuna ei jälgi venekeelset meediat. Samas tunnistas Kallas, et Venemaa otsib Eestis võimalusi, kuidas tekitada lõhesid ja inimesi omavahel tülli ajada.

Helme lisas selle peale, et Kallase käitumine on huvitav, kuna ta annab venekeelsele meediale raha, aga ise ei loe seda, kuigi siseminister õhutab seal rahvaste vahelist vaenu. Helme jätkas, et sotsist siseminister peatus intervjuus venekeelsele meediale ka Pronssõduri teemal, kus ta kujutas eestlasi Stockholmi jõukude sarnaste vägivallatsejate ja terroristidena. Helme ütles, et peaminister peaks seisukoha võtma, kui Eestis taotletakse sisemist rahu, aga siseminister seda lõhub.

Edasi küsis riigikogu liige Tõnis Mölder Nursipalu teemal, kuidas edasi liikuda, et inimesed oleks hoitud. Välisminister Urmas Reinsalu ütles selle peale, et riiki ei saa juhtida kuskil külmkapi taga või voodi all kükikates. See tähendab seda, et hirmust valimiste ees lükatakse need asjad edasi.

Reinsalu ütles, et ei mõista parlamendi komisjonide käitumisjoonist, sest just nüüd tuleb neid asju arutada ja teha seda ausalt ning avameelselt. Reinsalu lisas, et ta loodab, et ei vaidlustata sõjalis-strateegilisi tarvidusi, mis on vajalikud Eesti kaitsmiseks ja liitlaste kohaloleku suurendamiseks.

Inimestele tuleb asju selgitada, inimestega tuleb saavutada kokkulepped ja mitte põnnata, ütles Reinsalu. Tema sõnul ei seisa kindlasti asjad Isamaa erakonna taga. Tema sõnul tulid talle üllatusena president Karise poolt tehtud etteheited, et kaitseministeeriumi poolt pole asju tehtud. Ta tegi ettepaneku peaministrile, et teha järgmisel nädalal valitsuse väljasõiduistung Nursipalus. Samuti küsib ta kaitseministrilt, miks selged asjad ei rakendu. Kui asjad jätta ebamääraseks, siis tekitab see inimestes stressi, vähendab usaldust ja ei võimalda jõuda strateegiliste otsusteni, mida on vaja rakendada riigi kaitsevõime huvides, ütles Reinsalu.

Siseminister Läänemetsa eestlaste-vaenuliku jutu peale ütles Reinsalu, et tema on lugenud seda intervjuud – see on rõve intervjuu – kus sotsiaaldemokraatide mõte on, et Reformierakond, Isamaa ja EKRE tahavad venelasi peksta ja sotsiaaldemokraadid kaitsevad.

„See on tegelikkuses mängimine rahvustevahelise vaenu õhutamisega,” ütles Reinsalu. Seda tehakse selge sooviga saada vene valijate hääli. Ja mängida sellise toksilise teemaga nagu Narva tanki teisaldamine on vastutustundetu ja provokaatorlik, ütles Reinsalu.

„Läänemets võtku eeskuju EKRE-st,” ütles Reinsalu. Kus EKRE-st praeguseks välja visatud tegelane tegi valimiskampaaniat ja sõimas Reinsalut idioodiks ning et Zelenski on sõltlane – see oli ilge retoorika – tõsi küll, mitte EKRE poolt välja visatud, vaid nad ise astusid välja. Neil oli olnud Mart Helmega kokkulepe, et EKRE ei tegele nõukogude ausammastega. Aga seda kokkulepet Mart Helme rikkus ja seetõttu astusid välja. Nad leidsid, et salakokkulepet on rikutud, rääkis Reinsalu.

Reinsalu lisas, et sellised on kokkulepped, kas mängimine Putini-meelsele hoiakule ühiskonnas või rahvustevahelise vaenu õhutamisele, lootes, et sellega õnnestub mõni hääl õngitseda. Stiilis, et hääled ei haise, nagu Vanas Roomas öeldi, et raha ei haise. „Aga andke andeks, sellisel retoorikal on vere maitse minu jaoks,” ütles Reinsalu. Ühtlasi kutsus ta üles jätta enne valimisi kahjustamata põhimõte, et Eesti riiki tuleb kaitsta. „Riik on üks, olukord on väga kriitiline, meil elab siin suur kogukond vene emakeelega inimesi, kellest mingi osa on segaduses ja mingi osa Putini retoorika mõjuväljas,” ütles Reinsalu. „Ja sellele, nende kaitsmisele üles ehitada eesti rahva esindamise võimu siin saalis on täiesti moraalitu,” ütles Reinsalu ja kutsus üles sõlmima erakondade vahelist kokkulepet, kuna asi on ilge.

Siin video Urmas Reinsalu jutuga:

Viimased uudised