Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Foto: Erik Peinar/riigikogu

Kuna suvi on ammu käes (soojakraadide järgi vähemasti!), siis on ülim aeg uurida riigikogulastelt, millised on nende suveplaanid. Küsisime muuhulgas ka seda, kas nad kujutaksid ette, et elaksid siin kandis alaliselt.

Küsimused olid järgmised:

1. Algamas on suvi. Milliseid Lõuna-Eesti paiku ja üritusi on teil plaanis külastada sel suvel? Millistel üritustel käite igal aastal? Millised on Teie lemmikkohad Lõuna-Eestis?

2. Kas Teil on Lõuna-Eestis ka päris oma (elu-)koht ning kui jah, siis kus? Kas kujutate ette, et elaksite alaliselt siin?

Vastused saabumise järjekorras:

Meelis Mälberg (Reformierakond): Minu kodu on Värskas ja tööl käin ajutiselt Tallinnas. Vähemalt nii tunnen ma ise ja ma ei pea seda enesele ette kujutama. Kui vähegi võimalik sõidan ikka koju ja nii ka suvepuhkuseks. Tahaksin üle kõige ollagi oma kodus Värskas. Nautida seda rahu ja vaikust ning sõbraliku kogukonda.

Hanno Pevkur (Reformierakond): Kindlasti sõidan sealkandis palju ringi. Peatselt külastan piiri, täpsemalt oleme Luhamaal ja Piusal. Seejärel on tulemas Ihamarus laat. Siis Vastseliina laat, Tõrvas grillipidu jne. Ehk põhjusi tulla on päris palju. Oma püsivat elamist mul sealkandis pole, ent seda enam kasutan võimalust erinevates paikades ka ööbida. Nendest võimalustest õnneks puudu ei tule ja on isegi juurde tulemas. Ühe sellisega (Taagepera loss) olen juba tutvunud.

Uno Kaskpeit (EKRE): Kui õue vaadata ja seal natuke viibida, siis minule tundub, et Lõuna Eestis on juba suvi käes. Üritusi on mitmeid, kuhu on suvel kutsutud, kuid igale poole ei jõua, sest vahepeal olen Eestist ära. Augusti alguses toimub Setode juubel, kus ma planeerin kindlasti osaleda.

Minule meeldib kogu Lõuna Eesti, sest olen siin sündinud ja suurema osa oma elust elanud. Siin alustasin 90ndal aastal Eesti riigipiiri valvamist, mis kestis kuni 1998 aasta lõpuni, kui mind viidi üle Tallinnasse Piirivalve Ametisse teenistust jätkama. Suurema osa oma elust olen elanud piirilinnas Valgas, kuid 1997 aastal ostsin Laanemetsa külla omale maatalu. Maatalu sai korda tehtud ja kogu oma vaba aja viibin ma siin, sest see on minu kodu. Maastik on meie kandis ilus ja meie lähedalt algab Karula kõrgustik, nii et künkaid ja orgusid jätkub piisavalt. Enne Riigikokku asumist elasin siin maatalus, ma olin sõjaväe pensionär ja tegevust jätkus mul maal piisavalt. Olen kindel, et jätkan siin elamist ka tulevikus – niikaua, kuni tervist jätkub.

Seda ei saa soovitada noortele inimestele, sest töökohti siinkandis on väga vähe. Maal ei ole töökohtasid üldse saada ja Valga linnas on neid vähe, sest palju asutusi on likvideeritud – nagu näiteks Valga leivatehas, Tuubitehas, Õmblusvabrik hingitseb ühel korrusel ühes vahetuses. Varem töötas Õmblusvabrik kolmel korrusel ja mitmes vahetuses. Kadunud on raudteel asunud Külmutusvagunite remondi depoo, Jõusööda tehas, Valga autobaas nr 9  ja kokku on kuivanud Teedevalitsus koos oma tehnika pargiga. Piirivalve oli Valgas suur tööandja umbes 250le inimesele. Nüüd on alustatud Valga Haigla hävitamist, sest esimene samm Sünnitusosakonna näol on juba astutud. Neid erinevaid asutusi oli veelgi, kuid kahjuks ei meenu kõik. Kokkuvõtteks võib öelda, et meie siiani võimul olnud valitsused on teinud endast kõik, et ääremaadel inimväärne elu hävitada ja kahjuks kogu Lõuna Eesti kuulub selle alla.

Anneli Ott (Keskerakond): 1. Nädal enne jaanipäeva algab Riigikogus istungitevaba periood, mille järel algab peamiselt töö piirkondades kohapeal. Kuna järgmise aasta märtsis toimuvad Riigikogu valimised, siis tänavune suvi möödub peamiselt osalemisega erinevate kohtumistel. Kindlasti püüan suvel ka mõned nädalad puhata ning võtta aega ka iseendale. Argipäevadel Tallinnas töötamise tõttu olen kodus Võrumaal vaid nädalavahetustel, seetõttu ma suvel ringi rändama väga ei kipu, vaid suur soov on nautida kodus olemist.

Ma pole kunagi olnud eriline suurürituste külastaja, pigem eelistan head sõprade seltskonda ning kokkusaamisi lähedastega. Kuna Lõuna-Eesti on ilus koht, siis võõrustan suvel paljusid külalisi igast Eestimaa nurgast, kellele olen alati võimalikult palju Võrumaad tutvustanud. Kodukohas on palju armsaid kohvikuid ning kodukontserte, mida suvel soovin kindlasti külastada.

2. Riigikogu liikmena pean oluliseks et, elukeskkond paraneks igas Eestimaa nurgas ning selleks on järgnevatel aastatel riigi poolt ette nähtud ka mitmeid investeeringuid. Lõuna-Eestis näen olulisi eeliseid nii elukeskkonnana kui ka puhkuse piirkonnana, kuhu paljud tulevad tööelust puhkama ning loodusest jõudu ammutama.

See, et töötan täna Tallinnas, ei ole kuidagi muutnud minu suhtumist kodukoha suhtes. Minu kodu on Võrumaal ning võimalikult palju vabast aja veedan seal. Kahtlemata ei ole minu puhul tegu mingi erandiga. Tänapäevadel on paljudel inimestel töökohad kodust kaugel,  kuid sellest hoolimata jääb kodu ikkagi parimaks paigaks, sõltumata kilomeetritest, mida sinna jõudmiseks läbima peab.

Priit Sibul (Isamaa): 1. Lõuna-Eestis on palju üritusi, mida külastan. Näiteks käisime abikaasa ja pisipojaga Uma Pidol. Kui varasemad korrad olen saanud seda pidu lavalt
nautida, siis tänavu olin publiku seas ja emotsioonid on ülevad. Sündmuseid, mida külastame, on väga erinevaid. Meil elab siinkandis palju sõpru, eks nendega taaskohtumised on ikka kõige mõnusamad. Loomulikult on meil ka oma traditsioonilised sündmused, kus igal aastal käime. Rohkem kui kümme aastat oleme käinud Päätnitsapäeval Saatses ning Paasapäeval Obinitsas. Armsaid paiku on palju, kõige olulisem ja armsam on loomulikult kodu.

2. Alates 2009 aasta jaanipäevast on meie kodu Risttee külas, praeguses
Otepää vallas. Enne parlamenti oli see meie peamine elukoht, nüüd jagame
aega maakodu ja Tallinna vahel. Pärast möödunud aasta oktoobris toimunud
maja põlengut oleme maal harvemini. Loodame, et juba lähiajal saame aida
sättida elamiskõlblikuks, nii et saame suve perega ikka maal veeta ning ka
maja uuesti üles ehitama hakata. Ja pealegi vajavad ju kanad seltsi ja
munad söömist 🙂

Liina Kersna (Reformierakond): ei vastanud
Maire Aunaste (IRL): ei vastanud
Heimar Lenk (Keskerakond): ei vastanud
Toomas Paur (Keskerakond): ei vastanud
Kalvi Kõva (SDE): ei vastanud
Inara Luigas (SDE): ei vastanud
Rein Randver (SDE): ei vastanud
Arno Sild (EKRE): ei vastanud.

Viimased uudised