Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Reformierakonna üks juhtfiguure Taavi Rõivas esitas täna Riigikogu saalis küsimuse, miks on Toompea lossis asendatud Euroopa Liidu lipud Eesti lippudega. Riigikogu esimees Henn Põlluaas andis järgmise seletuse.

Põlluaas kirjutas sotsiaalmeedias:

Tänasel Riigikogu istungil, mil andsid ametivande uued Riigikogu liikmed ja Vabariigi valitsus, püüdis Taavi Rõivas tekitada skandaali Valget saali kaunistavate Eesti lippude osas.

Ta väitis, et seal on meie lippude kõrval alati lehvinud EL lipud ja küsis, miks neid enam seal ei ole. Kuna vastavalt reglemendile oli tal sel hetkel võimalik esitada vaid protseduurilisi küsimusi, siis ma tema küsimusele vastata ei saanud. Mihkelson väitis FBs koguni, et ma ei julgenud vastata. Pole tõsi.

Nüüd on mul võimalus vastata nii talle kui teistele, kes on selle kohta küsinud või huvi tunnevad.

Riigikogu on Eesti vabariigi kõrgeim seadusandlik institutsioon juba alates 1918. aastast, mil alustas tööd Asutav Kogu. Peale okupatsiooni jätkas Riigikogu oma tööd Toompea lossis. Kogu selle aja on Valges saalis lehvinud Eesti lipud. Rõivase väide, justkui oleks seal kogu aeg lehvinud ka EL lipp ei vasta tõele.

Heaks tavaks on heisata sinna mingite oluliste ürituste või riigivisiitide ajaks ka teisi lippe. Pooled meie lipud asendatakse külaliste lippudega. Viimati lehvisid seal meie lippude kõrval ka Läti Vabariigi lipud, kui Riigikogu külastas Läti president. Peale nende lahkumist asendati Läti lipud loomulikult taas Eesti lippudega.

Kakskümmend kuus aastat lehvisid seal ainult Eesti lipud. Seoses Eesti eesistumisega Euroopa Liidus 2017. aastal paigutati Valgesse saali ka Euroopa Liidu lipud. Nüüd on eesistumine lõppenud. Miks ei toodud tagasi äraviidud EV lippe ja jäeti EL lipud kauemaks lehvima, tuleb küsida kelleltki teiselt.

Riigikogu tähistas eelmisel nädalal oma sajandat juubeliaastapäeva. Õige tähtpäev oli 23.04, kuid erinevad üritused (pidulik Riigikogu istung, näituse avamine, Riigikogu ajaloost rääkiva raamatu esitlus, RK 100 postmargi ja ümbriku tutvustamine jne) toimusid alates esmaspäevast terve nädala jooksul.

Andsin selle, meie parlamentarismi ja demokraatia üliolulise tähtpäeva puhul korralduse paigaldada esmaspäevast 23. aprillist Valgesse saali EL lippude asemel taas ainult Eesti Vabariigi sini-must-valged rahvuslipud. Mis võib selleks veel õigem hetk olla?

Minu jaoks on äärmiselt kummastav, kui keegi soovib sellelt pinnalt mingit skandaali üles kütta. Mis saab kellelgi olla selle vastu kui Eesti parlamendis lehvivad Eesti lipud? Nii, nagu lehvivad rahvuslipud kõikides teistes parlamentides. Reformierakonnal aga ilmselt on.

Eesti on jätkuvalt EL liige. Kuid oleme ka ÜRO, NATO ja paljude teiste organisatsioonide liige. Kas kõik need lipud peaksid meie rahvusparlamendis lehvima? Ma ei arva nii ja see ei ole kombeks ka teiste riikide parlamentides.

Kui Riigikogus toimub mõni oluline EL üritus või tähtsate külaliste visiit, siis pannakse nende auks ja selleks puhuks alati lehvima ka vastav lipp, sh vajadusel ka EL lipp. See on kauaaegne ja kaunis traditsioon, millega kavatseme kindlasti jätkata ka edaspidi.

Seega jah, mina andsin korralduse täita Riigikogu Valges saalis olevad kõik neli lipualust Eesti lippudega. Mis võiks olla veel ajakohasem ja ilusam?

Viimased uudised