Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Foto: Ardi Hallismaa

Täna õhtul Eesti Sõjamuuseumis toimunud üritusel sai 50 Eesti ettevõtet ja organisatsiooni esmakordselt kätte „Riigikaitsjate toetaja” tunnustuse, sest säilitavad õppuste ajaks reservväelaste sissetuleku ja pakuvad riigikaitsjatele muid soodustusi.

„Eesti riigikaitses on oluline roll meie oma vapratel meestel ja naistel, kes tegev- või reservväelaste või kaitseliitlastena vajadusel riiki kaitsevad. Selleks, et Eesti oleks tõeliselt tugev, on vaja kogu ühiskonna koostööd. On väga hea meel, et nii paljud ettevõtted panustavad omalt poolt riigikaitse toetuseks. Paljud Eesti ettevõtted maksavad reservväelastele õppuste ajal palka edasi – see on väga suur asi. Samamoodi on südantsoojendav näha, et nii paljud väikesed ja suured ettevõtted püüavad lisaks leida viise riigikaitsjate toetamiseks, näiteks teevad soodustusi, annavad lisapuhkust või laenavad õppuste jaoks tehnikat. See teeb Eesti kaitset ja meie ühiskonda tugevamaks ning ühtlasi saadab ka võimalikule agressorile heidutava sõnumi, et Eesti on vastupidav riik ja me oleme ühtehoidev rahvas,” ütles peaminister Kaja Kallas.

Seaduse kohaselt tuleb tööandjatel ettevõttes töötavad reservväelased lubada õppekogunemistele, kuid sissetuleku säilitamine on ettevõtete ja organisatsioonide endi otsustada. Sel aastal esmakordselt välja antavale „Riigikaitsjate toetaja” tunnustusele kandideeris ligi 200 ettevõtet ja organisatsiooni, kelle seast žürii valis välja 50 silmapaistvamat.

„Eesti kaitsevõime aluseks on reservvägi ning seeläbi on meie riigi kaitse meie kõigi ühine vastutus. Samamoodi nagu reservväelased, panustavad sinna ka nende tööandjad, kelle roll on sealjuures suurem, kui tihtipeale välja paistab – just nemad loovad reservväelasele tingimused, et viimane saaks lihtsamalt oma kodanikukohust täita,” ütles kaitseväe juhataja kindral Martin Herem. „Mul on väga hea meel, et me saame täna riigikaitset toetavaid ettevõtteid tunnustada ja loodan, et näeme tulevikus sellel konkursil üha rohkem ning uusi nimesid, keda esile tõsta,” lisas Herem.

Kaitseministeeriumi aasta alguses läbi viidud uuringu kohaselt on 55 protsenti tööandjatest valmis oma reservväelastest töötajate osalemist õppekogunemistel tasustama, 22 protsenti ei ole valmis seda tegema ning 15 protsenti puhul ei ole neil töötajaid, keda õppekogunemistele kutsutakse. 9 protsenti ei osanud arvamust avaldada. Samas hindas 54 protsenti tööandjatest enda teadlikkust ajateenistuse ja õppekogunemiste sisust ja eesmärkidest tagasihoidlikuks.

Varasemad uuringud on näidanud, et ligi 40 protsenti tööandjatest leiab, et ajateenistuses omandatud kogemused tulevad nende ettevõttes töötamiseks kasuks. Uuring näitab, et mida teadlikumad on tööandjad ajateenistuse sisust, seda suuremal määral nähakse ajateenistuse läbimist konkurentsieelisena tööturul ning kasutegurit tööülesannete täitmisel. Tööandjate endi sõnul on ajateenistuse läbinud noormehed parema kohusetunde, kohanemisevõime ja distsipliiniga. Samuti näitas uuring ajateenistuse mõjust tööturul, et ajateenistuse läbinute keskmine sissetulek ületab ajateenistuse mitteläbinute sissetulekut.

Tunnustuse saajad valis välja žürii, kuhu kuulusid kaitseministeeriumi, kaitseväe ja Kaitseliidu esindajad.

Viimased uudised