Riigihalduse minister saatis avalikule kooskõlastusringile eelnõu kohanimeseaduse muutmiseks
Avaldatud: 24 oktoober, 2022Riigihalduse minister Riina Solman saatis eelnõude infosüsteemi avalikule kooskõlastusringile kohanimeseaduse ja ruumiandmete seaduse muutmise seaduse eelnõu, millega kõrvaldatakse lünk kehtivas kohanimeseaduses. Praegu ei määratle seadus edasisi toiminguid, kui kohalik omavalitsus ei ole ise muutnud ära Eesti aja- ja kultuurilooga sobimatut kohanime, mille kohta on talle riik teinud vastava ettepaneku.
Muudatusega nähakse ette võimalust võtta vajadusel kohalikult omavalitsuselt kui kohanimemäärajalt üle kohanime muutmise õigus. „Riik saaks nime muuta juhul, kui omavalitsus ei ole ministri eelneva ettepaneku järgselt Eesti Vabariigi omariikluse, põhiseadusliku korra püsimise ja iseseisvuse taastamise vastu võidelnud isiku nimelist pühendusnime või muud selgelt Eesti aja- ja kultuurilooga sobimatut kohanime muutnud,“ selgitas Solman. Näiteks vastuoluline tänava või tee nimi.
„Ukraina sõjakoledused aitavad meil vahepeal ununenud okupatsioonisümbolid panna uuesti õigesse konteksti,“ ütles Solman. „Eesti riik väärib seda, et meie ühist ruumi sisustaksid Eesti riiklusest lugupidavad sümbolid ja tänavanimed. Punamõrtsukate, kelle nime auks on mitmed tänavanimed Eesti omavalitsustes määratud, mälestamine ja jäädvustamine on enamusele eestlastest valus haav ja piinlik häbiasi.“
„Kehtiva kohanimeseaduse järgi peab omavalitsus tagama, et pühendusnimeks ei ole taolise isiku nimi, kes on tegutsenud Eesti Vabariigi loomise, põhiseadusliku korra püsimise või Eesti iseseisvuse taastamise vastu,“ selgitas riigihalduse minister. „Omavalitsus peab määrama ministrilt asjakohase ettepaneku saamisel seadusevastase pühendusnime asemel viivitamatult uue kohanime. Samuti näeb kehtiv seadus ette, et kui ilmneb kohanime sobimatus Eesti aja- ja kultuurilooga, on omavalitsus kohustatud algatama kohanime muutmise menetluse 30 päeva jooksul pärast kohanime seadusevastasusest teada saamisest arvates.“ Kehtiv seadus ei sätesta tagajärge, mis saab siis, kui omavalitsus ei ole ministri ettepanekust hoolimata uut kohanime määranud.
Eelnõuga kõrvaldatakse õiguslik lünk, kui omavalitsus ei ole seadusevastast olukorda lahendanud. Minister saab eelnõu järgi olla omavalitsuse asemel kohanimemäärajaks juhul, kui kohanimenõukogu on eelnevalt ministrile esitatud arvamuses leidnud, et kehtiv pühendusnimi on seadusega vastuolus või kohanimeks on määratud Eesti aja- ja kultuurilooga sobimatu nimi, ja omavalitsus ei ole ministri asjakohase ettepaneku saamisest arvates kahe kuu jooksul uut seadusele vastavat kohanime määranud.
Enne ministri uue kohanime määramist küsitakse eelnõu järgi ka omavalitsuse arvamust ja avalikustatakse uue kohanime määramise eelnõu, mille kohta saavad valla- ja linnaelanikud oma ettepanekuid esitada.
Uue kohanime kehtima hakkamisel tekib omavalitsusel kohustus vahetada välja senised kohanimele viitavad sildid ja viidad, millega seotud kulu kaetakse riigieelarvest.
Eelnõuga saab tutvuda siin: eelnoud.valitsus.ee/main/mount/docList/17cd73eb-7cb8-4797-bae9-38d662da3d66.