Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Foto: Riho Terrase Eesti esindus

Euroopa Parlamendi liikme Riho Terrase (Isamaa) algatusel moodustati Euroopa Rahvapartei kaitsetööstuse väikeste ja keskmiste ettevõtete toetusrühm [SME defence].

Riho Terrase sõnul on Venemaa täiemahuline agressioon Ukraina vastu dramaatiliselt muutnud Euroopa julgeoelekuolukorda. „Euroopa ei ole olnud nii ohtlikus olukorras alates külma sõja lõpust. Aastakümneid kestnud rahu tõttu ei ole Euroopa riigid panustanud piisavalt enda riigikaitsesse ning elatud on meelepettes, et suuremahulist sõda Euroopa pinnal enam ei tule.”

Ta rõhutas, et NATO kõrval mängib Euroopa Liit üha suuremat rolli Euroopa julgeoleku tagamises. „ELil on vahendid, inimressurss ja teadmised, et panustada Euroopa riikide kaitsesse. Ukraina sõja üks õppetunde on, et alarahastatud kaitsesektor ei ole suuteline tagama piisavat relvastust ja laskemoona Ukrainale. Veelgi vähem ollakse seda suutelised tegema kõikide Euroopa Liidu liikmesriikide jaoks. Olukorra muutmiseks on vaja suurendada investeeringuid kaitsetööstusesse ja -sektorisse laiemalt,” rääkis Terras.

„Suur osa Euroopa kaitsetööstuse toodangust tuleb suurtelt rahvusvahelistelt ettevõtetelt, millel on pikaaegne koostöö liikmesriikidega. Sellele lisaks mängivad märkimisväärset rolli väikesed ja keskmise suurusega ettevõtted, mis vaatamata väiksematele tootmismahtutele, on paindlikumad ja võimelised muutustele kiiremini reageerima. Just seetõttu tuleb toetada kaitsevaldkonnas tegutsevaid ettevõtteid ning luua võimalused nende potentsiaali rakendamiseks Euroopa julgeolekuhuvidest lähtuvalt,” kirjeldas Terras toetusrühma loomise tagamaid.

Euroopa Parlamendi liikme sõnul on relvade, laskemoona ja uute tehnoloogiate väljatöötamisel vaja väikeste ja keskmise suurusega kaitsevaldkonna ettevõtte abi. „Ajal mil konkurendid mujal maailmas kasutavad kaasaegseid tehnoloogiaid konkurentsieelise saavutamiseks ei saa Euroopa Liit jääda kõrvalvaatajaks. Euroopa finantsasutused on skeptilised kaitsetööstuse rahastamisel ning seda tuleb muuta. Ilma täiendava rahastusega me järgmist arenguhüpet ei tee. Justnimelt nende  probleemide lahendamiseks moodustasime Euroopa Rahvaparteis toetusrühma kaitsetööstuse väikeste ja keskmiste ettevõtete toetamiseks.”

Lisaks Riho Terrasele kuuluvad asutajate sekka Ivan Štefanec (Slovakkia), Henna Virkkunen (Soome), Tom Vandenkendelaere (Belgia), Sara Skyttedal (Rootsi), Arnaud Danjean (Prantsusmaa).

Viimased uudised