Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Foto: Riho Terrase Eesti esindus

Euroopa Parlamendi Taiwani sõprusrühmaga Taiwanist naasev Riho Terras (Isamaa) usub, et Eesti ja Euroopa Liit peavad tihendama majandussidemeid Taiwaniga ning toetama sealset demokraatiat.

Terrase sõnul jäi tal viis päeva kestnud visiidist mulje, et Taiwani elanikud ja poliitikud on kindlad neile antud julgeolekugarantiides. „Taiwan ei karda Hiinat. Elanike kaitsetahe on suur ning nad on valmis enda eest seisma. Nad on väga huvitatud suhtlusest ja tihedatest sidemetest Euroopa riikidega. Ühtlasi jälgitakse tähelepanelikult Ukrainas toimuvat, sest Euroopa Liidu ja NATO ühtsus on oluline julgeolekupoliitiline sõnum ka Taiwanile.”

Euroopa Parlamendi liikme hinnangul peab ka Eesti otsima võimalusi majandusalaseks koostööks. „See on potentsiaal, mida me ei ole seni piisavalt kasutanud,” ütles ta.

Terrase sõnul on oluline silmas pidada ka majandusjulgeolekut maailma demokraatlike riikide jaoks. „Suur hulk Euroopa jaoks kriitiliste tähtsusega tehnoloogiast ja maavaradest tuleb Hiinast. Lisaks näeme Hiina üha aktiivsemat äri- ja majandustegevust Euroopas ja Aafrikas,” ütles Terras, kelle sõnul tuleb sõltuvust Hiinast vähendada. „Selleks peame tugevdama samaaegselt Euroopa riikide enda tööstust ja tootmisvõimekust, kuid ühtlasi tihendama majandussidemeid teiste demokraatiatega.”

„Taiwanis toodetakse ligi 90% maailma mikrokiipidest. Euroopa tugev koostöö Jaapani, Lõuna-Korea ning teiste demokraatiatega annab meile võimaluse vähendada Hiina mõju terves regioonis,” rääkis ta ning rõhutas, et Euroopa Liit peab olema USA-le Aasiat puudutavates küsimustes tugevaks partneriks.

Viimased uudised