Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Isamaa pilt.

Terras tõstatas tänasel Riigikogu istungil küsimuse, kas Eesti energiasektorit on võimalik vaid turumajanduse reeglitega käigus hoida või on riigil vaja regulaatorina selgelt sekkuda.

Terrase sõnul ei tohi meie praeguseid energiaallikaid enneaegselt häbiposti seada, vaid kasutada tuleb kõiki võimalusi, et tagada konkurentsivõimeline elekter ja varustuskindlus – sealhulgas kasutades juba olemasolevaid allikaid.

„Me peame aru saama, et kui me ei investeeri põlevkivitehnoloogiasse, kuhu ei ole viimastel aastatel investeeritud, siis see kaob ise ära. Kui me ei anna kindlust oma ettevõtetele, et seda energiat on vaja meil kuni aastani 2040, siis nad ei investeeri,“ ütles Terras tänases ettekandes.

Terrase sõnul seisneb oht selles, et last kiputakse pesuveega välja viskama ehk põlevkivi heidetakse rohepöörde käigus kõrvale enne, kui on tagatud varustuskindlus muudest allikatest. Eestist sai paari aasta eest energia importija, kuigi varasemalt olime eksportijad. „Olemasolevaid tehnoloogiaid – põlevkivi ja biomassi – ei tohi stigmatiseerida enne, kui energiavajadus on muude allikatega kaetud. Meil on põlevkivi vallas 100 aastat kogemusi, teadmisi ja inimesed, mida kasutada,“ ütles Terras.

Biomassi teemal lisas Terras, et Lääne-Euroopa inimese jaoks ongi mets hoopis teistmoodi defineeritud – need on lihtsalt pargid, mis kasvavad inimeste vahel, mispärast arvavad nad, et me põletamegi väärispuitu.

„Hollandis on selgelt kinni makstud keskkonnauuringud, mis teevad Eestist kõige „hirmsama“ rohelise energia vastase, sest meie toodame biomassi. Kusjuures Ameerika Ühendriikidel on protsentuaalselt palju suurem hulk, mida kasutatakse. See on avaliku debati stigmatiseerimine,“ ütles Terras.

Täna toimus Riigikogus Euroopa Parlamendi tööstuse, teadusuuringute ja energeetika komisjoni liikme Riho Terrase ja Isamaa fraktsiooni algatusel Eesti varustuskindluse ja energiajulgeoleku väljakutsete teemal olulise tähtsusega riikliku küsimuse arutelu. Lisaks Terrasele pidasid ettekande ka TalTechi professor Alar Konist ja Isamaa fraktsioonist Andres Metsoja.

Viimased uudised