Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Värskelt ametisse astunud välisminister Eva-Maria Liimets on otsustanud osaleda Hiina ja Ida- ning Kesk-Euroopa riikide n-ö 17+1 formaadi kohtumisel. 17+1 on osa Hiina püüdlusest oma mõjuvõimu Euroopas suurendada.
 
„Sellel kohtumisel osalemine on häbiväärne ja sellest osavõttu ei tohiks lubada. Ainukene õigustus sellel kohtumisel osalemiseks oleks see, et tõstatada häälekalt Hiina räiged inimõiguste rikkumised ja uiguuride koonduslaagritesse ajamine – misjärel teatada Eesti lahkumisest sellest formaadist,“ ütles Euroopa Parlamendi saadik Riho Terras.
 
Diskussioon on rohkem liikunud selles suunas, et sellest formaadist üleüldse lahkuda. „Tegu on ka Euroopa lõhestamisega. Praegu on sihikul mitmed vaesemad riigid. Euroopa riigid peavad Hiinaga suhtlema ühiselt, mitte laskma mingit osa endast mõjutada,“ ütles Terras.
 
Terrase hinnangul on uue valitsuskoalitsiooni välispoliitilised avangud kergesti rünnatavad, sest koalitsiooni juhtpartei liige Euroopa Parlamendi liige Urmast Paet on samuti selgelt väljendanud seisukohta, et Eesti ei peaks 17+1 kohtumisel osalema. Keskerakonna välisministri suund on aga risti vastupidine. „See on piisavalt oluline küsimus, et peaminister Kaja Kallas võiks selles ka oma sõna sekka öelda. Siis oleks selge, kuidas uus valitsuskoalitsioon Hiina uuskolonialistlikku pehme jõu projekti suhtub,” nentis Terras.

Viimased uudised