Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Isamaa pilt.

Euroopa Parlamendi liikme, endise kaitseväe juhataja Riho Terrase sõnul on Poola ja Kreeka peaministrite ettepanek üleeuroopalise raketikilbi loomisest tervitatav ja Euroopa sõjalise kaitse kontekstis strateegilise tähtsusega initsiatiiv.

Donald Tusk ja Kyriakos Mitsotakis tõid neljapäevases kirjas Ursula von der Leyenile välja vajaduse luua üleeuroopaline raketikilp kaitsmaks Euroopa õhuruumi lennukite, rakettide ja droonide eest.

„Peaministrid Tusk ja Mitsotakis on oma kirjas Euroopa Komisjoni presidendile viidanud väga olulisele vajakajäämisele terve Euroopa kontekstis. Suuremad riigid võivad endale lubada toimivat õhutõrjet, kuid strateegiline eesmärk peaks olema kogu EL-i territooriumi kattev raketikilp,” kommenteeris Riho Terras.

Terrase hinnangul on Venemaa agressioonisõda Ukraina vastu andnud väga selge signaali, et Venemaa eesmärgiks on olemasoleva julgeolekuarhitektuuri kardinaalne ümberkujundamine ning vastasseis demokraatliku lääne ja autoritaarsete režiimide vahel saab olema pikaajaline.

„Euroopa Liidu jaoks oleks ühise raketitõrjesüsteemi väljaarendamine väga tõsine proovikivi. Euroopa Liit on deklareerinud, et soovib kaitseküsimustes tihedamat koostööd ja just selline strateegilist mõõtu eesmärk võiks kujuneda EL-i kaitsekoostöö edulooks,” sõnas Terras.

Politico viitab neljapäeval peetud Euroopa Komisjoni spitzenkandidatide debatile, kus president von der Leyen avaldas raketikilbi loomise ideele toetust.

Viimased uudised