Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Isamaa pilt.
Täna saatis Euroopa Parlamendi liige Riho Terras Eesti välisministrile Eva-Maria Liimetsale kirja, milles juhib tähelepanu Hiina eriteenistuste luure- ning värbamistegevusele Eestis ja kutsub üles Hiina tegevusele adekvaatselt reageerima.
„Viimased arengud, mis puudutavad Eesti Vabariigi ja Euroopa Liidu läbikäimist Hiina Rahvavabariigiga, panevad taas väga teravalt kahtluse Eesti osalemisele Hiina RV ja Kesk- ning Ida-Euroopa riikide nõndanimetatud 17+1 koostööformaadis,“ kirjutas Terras.
Terrase sõnul on 17+1 formaadis osalemine viimasel ajal liiga mitmel korral ja teravas kontekstis päevakajaliseks muutunud, mispärast ei ole enam võimalik seda küsimust kalevi alla lükata. „Hiina eriteenistuste tegevus ja pehme jõu kasutamine on esile tõstetud meie enda Välisluureameti poolt. Alles möödunud nädalal võeti vahele hiinlaste kasuks töötanud akadeemik. Oht on reaalsem ja ilmselgem kui kunagi varem,“ ütles Terras.
Samuti kutsus Terras oma kirjas välisministrit üles jagama viimase kolme aasta ülevaadet 17+1 egiidi all toimunud üritustest, millest Eesti ametiasutuste esindajad osa on võtnud. Terrase sõnul tulebki Hiina aktiivsemaks muutuva tegevuse kontekstis üle vaadata mitte ainult 17+1 tippkohtumised, vaid igasugused töötasandi kontaktid ja koostööüritused.
„Hiina kehtestab sanktsioonid inimestele, kes julgevad Hiinat kritiseerida ja nende inimõiguste rikkumistele tähelepanu juhtida – nagu näeme viiele Euroopa Parlamendi liikmele ja viiele muule Euroopa poliitikule kehtestatud sanktsioonidest. Hiinlaste eesmärgiks ei ole koostöö, vaid enda mõjuvõimu kasvatamine ja demokraatlike protsesside halvamine,“ ütles Terras.

Viimased uudised