Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Saksa laskemoonatootja Rheinmetall plaanib Leedus tehase avada. Asukohaks on valitud Põhja-Leedu väikelinn Baisogala, mis tekitab kohalikes elanikes hirme.

Majandusminister Aušrinė Armonaitė külastas hiljuti Radviliškise rajoonis asuvat Baisogalat, 2000 elanikuga linna, et kohalikku kogukonda rahustada. Ta ütles, et Rheinmetalli laskemoonatehase ehitamine toob palju kasu alates kinnisvarahindade tõusust kuni töökohtade ja parema infrastruktuurini, vahendab lrt.lt.

„Keegi ei küsinud meie arvamust,” rääkis kohalik naine linna plaanidest. „Ja see ei sõltu meist, kas me kiidame heaks või mitte, ma ei tööta seal enam niikuinii.”

Kogukond on selles küsimuses lõhenenud. Mõned elanikud ütlevad, et ootavad tehase tulekut. Teised on mures selle keskkonnamõju pärast – ja selle pärast, et laskemoonatehas võib muuta nende linna sõja korral sihtmärgiks.

„Meist saab Leedu kõige turvalisem linn,” räägib üks naine, olles veendunud, et sõjaväetehas saab korralikult kaitstud. Ta lisab, et Rheinmetalli tehas ei häiri teda üldse.

„Alguses olin väga hirmul, olin nõus paljude Baisogala inimestega, kes ütlesid, et see on sihtmärk,” räägib naine.

Kohalik mees usub, et Saksa tehas tuleb Saksa õhutõrjega.

„Inimesed ei jälgi olukorda Ukrainas, Venemaa sõdimist – nad ründavad tsiviilsihtmärke. See, et siin on tehas, tähendab, et siia tuleb Saksa õhutõrjesüsteem ja selle süsteemiga saame kaitsevihmavarju,” kinnitab ta.

„Siin on kaitse ja sõja korral on turvatsoon kaitstud ja noortel väljavaade töökohtadele, ühesõnaga Baisogala tõuseb,” ütleb teine.

Saksa sõjaväehiiglane Rheinmetall investeerib Leedus asuvasse suurtükiväe laskemoonatehasesse üle 180 miljoni euro, millega loodetakse luua vähemalt 150 uut töökohta.

„Kõik mõtlevad, mis kasu sellest linnale on? Kas tee saab korda, mis tööd tehakse, kas ikka tekib vajadus kohaliku ettevõtluse järele,” ütleb majandusminister Armonaitė. „Vastus kõigile neile küsimustele on jah. Infrastruktuur paraneb ja kohalikud ettevõtted saavad hoogu juurde, sest vajadus teenuste ja tarnijate järele on endiselt olemas.

„Usume, et see projekt toob meie linnale jõukust ja meelitab ligi uusi investeeringuid,” ütleb Radviliškise rajooni juht Kazimieras Račkauskis.

Võimaliku tehase rajamiseks kavandatud maad kasutab praegu Tervishoiuülikool. Selle nõukogu nõustus hiljuti krundist loobuma, saades vastutasuks maa teistes kohtades.

Rheinmetalli tehase ehitus peaks algama sügisel.

Viimased uudised