Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Rahvusvaheline reitinguagentuur Moody’s kinnitas Eesti riigireitingu senisel kõrgel A1 tasemel stabiilse väljavaatega.

Eesti reitingut toetavad väga madal võlakoormus, senine stabiilne majanduskasv ja tugevad institutsioonid.

Koroonaviiruse mõjude tõttu prognoosib agentuur selle aasta lõpuks Eesti võlakoormuse kahekordistumist 19 protsendini sisemajanduse koguproduktist (SKP). Sellegipoolest jääb see teiste agentuuri hinnatavate riikidega võrreldes väga madalale tasemele.

Moody’s prognoosib, et Eesti majandus kahaneb tänavu 7,8 protsenti SKP-st, selle põhjuseks on koroonaviirus ja selle mõjud nii Eestile kui meie peamiste ekspordipartneritele.

Eriolukorra piirangud on juba avaldanud märkimisväärset mõju sellistele sektoritele nagu kaubandus, transport, majutus ja toitlustus ning kultuur ja meelelahutus.

Teisel poolaastal ootab agentuur Eesti majanduse järk-järgulist taastumist ja järgmisel aastal tagasijõudmist 4-protsendise kasvuni. Kriisist väljatulek võib siiski olla oodatust aeglasem, kui viirusest tulenev tervisekriis kestab kauem.

Keskpikas perspektiivis on Eesti jaoks väljakutseks elanikkonna vananemisest tingitud tööjõu nappus, mis hoiab üleval palgasurveid ja võib vähendada tootlikkust.

Koroonaviiruse tagajärjel tõuseb tööpuudus eelmise aasta 4,4 protsendilt 8,2 protsendini.

Eesti reitingu tõstmiseni võiks Moody’se hinnangul viia geopoliitiliste riskide leevenemine Balti regioonis. Samuti reformide läbiviimine, mis aitaks toime tulla tööealise elanikkonna kahanemise mõjudega, ning majanduses suurema lisandväärtusega sektorite osakaalu suurendamine.

Reitingule võivad negatiivset mõju avaldada pikemaajalise kasvuväljavaate ning eelarvepositsiooni koroonaviirusest tingitud püsiv halvenemine või kasvavad geopoliitilised pinged.

Moody’se teadet saab lugeda siin: https://www.moodys.com/research/Moodys-Estonias-credit-strengths-include-low-debt-and-strong-institutions–PBC_1229210

Viimased uudised