Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Justiitsminister Urmas Reinsalu (Isamaa) viitas presidendi aastalõpu intervjuud kommenteerides erinevale arusaamale migratsiooni osas Eesti eliidi ja rahva hulgas. Eliit pooldab migrantide sissetoomist, rahvas on sellele vastu.

Järgneb Urmas Reinsalu poolt sotsiaalmeedias avaldatud kommentaar presidendi aastalõpu intervjuule:

Vabariigi President kõneles oma aastalõpu intervjuus muuhulgas rändeleppest. Seal tõi ta esile, et lõhet pole ja kõik on selles küsimuses ühel pool lauda, küsimus on vaid meetodis. Tegelikkuses on Eesti poliitilise eliidi ja samal ajal ühiskonna sees põhimõtteline erinev arusaam. Seda pole võimalik eitada ja see on reaalsus. Kas me soovime migratsiooniküsimustes säilitada maksimaalse iseotsustamisõiguse või mitte? Ehk laiemalt: kas rahvuslikud huvid determineerivad meie välispoliitika või mitte?

Eesti ei ole ühinenud varasemalt rea rahvusvaheliste lepetega, mis seda otsustusõigust migratsioonivallas piiraksid. Siis on maksnud rahvusliku huvi argument, mida praegu püütakse hapramaks muuta. Praeguse juhtumi puhul püüdsid leppe pooldajad avalikkust rahustada jutuga, et see pole kohustuslik ja peame olema laua taga, kui otsustatakse. Esimene väide on minu (ja rahvusvaheluse õiguse ekspertide) hinnangul ebaõige, teise väite puhul näitas Eesti mitteosalemine Marrakeshis, et saab küll nii, et igal pool ei olda kohal, kui see pole kooskõlas rahvuslike huvidega.

Leppe puhul on huvitav, et järgmised kolm Euroopa Liidu eesistujariiki on võtnud selle juba oma eesistumise töövisiooni. Ehk teisisõnu, lepet asutakse Euroopas rakendama. Leppe olulisust Euroopale kinnitas ka Euroopa Komisjoni siseasjade volinik Avramopoulos. Mida sel puhul leppe pooldajad ütlevad, kui lepet püütakse mingi EL õigusaktiga jõustada? Kas seda, et lepe pole siduv või seda et peame olema laua taga?

Presidendil oli õige viide venestamise aja muredele. Selle tagajärjena on Eesti ja Läti Euroopa väikseima põlisrahva osakaaluga riigid. Küsimus pole emotsioonides, vaid poliitilistes otsustes, kas eestlased jäävad Eestis enamusse ka kolme inimpõlve pärast.

Urmas Reinsalu kommentaari juures olevad kommentaarid on valdavalt toetavad, kus kritiseeritakse praegust Eesti välispoliitikat ja välisminister Sven Mikseri tegevust. Inimesed ei saa aru, kelle asja Mikser ajab.

Kommentaarid

Viimased uudised