Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Kaitseväe pilt.

Värske USA luureraporti kohaselt maksis Venemaa sõjaväeüksus Afganistanis Talibaniga seotud sõdalastele raha koalitsioonivägede sõdurite tapmise eest. Afganistanis on olnud kohal ka Eesti sõdurid.

Nüüd on USA administratsioon raskes olukorras, kuna ametnikud peavad Venemaad vaenlaseks, aga president Donald Trumpi arvates on tegemist sõbraga, vahendab Washington Post.

USA pole ametlikult asja kommenteerinud, Vene võimud peavad seda väljamõeldiseks ja Taliban eitas osalemist. Talibani esindaja väitis, et organisatsioon pole olnud millegi sellisega seotud.

Pole päris selge, kas Vene esindajate palgatud sõdalased suutsid kedagi tappa või mitte. USA sõlmis käesoleva aasta algul Talibaniga esialgse rahulepingu. Pärast seda pidi USA oma väed Afganistanist välja viima, aga koroona tuli peale ja lõplikku kokkulepet poole saavutatud.

Moskva motiivid pole päris selged, aga see võib olla kättemaks 2018. aastal USA sõdurite poolt tapetud Vene eriüksuslastega Süürias. Vene eriüksuslased tegutsesid Venemaa presidendi Vladimir Putini liitlase, oligarh Jevgeni Prigožini teenistuses. Teine võimalus on lihtsalt katse nurjata Afganistani rahuläbirääkimisi.

Nõukogude ajal, kui NLiit oli sõjas Afganistaniga, toetas USA Afgaani islamisõdalasi ehk mujahideene. Üksus, mis tegeles tapjate värbamisega Afganistanis oli teadaolevalt seotud ka endise Vene spiooni Sergei Skripali mürgitamisega Inglismaal 2018. aastal.

USA on kehtestanud Venemaa suhtes sanktsioonid, muu hulgas seoses sissetungiga Ukrainasse, küberrünnakute ja sekkumisega valimistesse. Pärast USA vägede osalist väljatõmbamist Afganistanis on islamisõdalased alustanud rünnakuid Afganistani väeosade vastu, mistõttu on olukord muutunud väga raskeks.

Viimased uudised