Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

andres kõiv

Täna, üleeuroopalisel totalitaarsete režiimide ohvrite mälestuspäeval, sõnas justiitsminister Raivo Aeg, et tänane päev meenutab meile taas, et Eesti saatus on olnud ja on ka tulevikus lahutamatu Euroopa ja kogu demokraatliku maailma saatusest.

Justiitsministri sõnul meenutab Molotovi-Ribbentropi pakt, et äärmuslikud maailmavaated toetavad alati üksteist, sest nad sünnivad ühest allikast – kurjusest ja võimujanust. „Paraku peame tõdema, et äärmuslus on maailmas praegu tugevam, kui ta oli veel mõni aeg tagasi. Seetõttu nõuab ka demokraatia, et teda kaitstaks senisest veelgi tugevamini. Et teda kaitstaks mistahes ekstremismi vastu – ja seda on tänapäeva massimeedia tingimustes kahjuks järjest raskem teha,“ ütles Raivo Aeg memoriaalil peetud kõnes.

„Sellegipoolest olen ma kindel, et vead, mida Eesti tegi Teise maailmasõja eelõhtul, ei kordu enam, sest maailm on muutunud ja Eesti on õppinud. Meie koostöö NATO ja Euroopa Liidu riikidega on tõhus ja jääb selliseks ka tulevikus. Me ei ole mitte alati olnud oma partneritega ühel meelel ja vaevalt oleme seda tulevikuski. Kuid meie ühine saatus on alati olnud üle meie erimeelsustest,“ rõhutas Aeg.

„Molotovi-Ribbentropi pakt on küll juba ammu ajaloo prügikastis, kuid Venemaa agressiivsus ja jultunud katsed jõuga riigipiire muuta pole kuhugi kadunud. Me ei tohi unustada Lõuna-Osseetiat ja Abhaasiat, mille Venemaa okupeeris pärast Gruusia ründamist. Me ei tohi unustada Krimmi okupeerimist ja sõda, mida Venemaa peab Ukraina rahva vastu. Täpselt samuti, samm-sammult, üksikute piirkondade kaupa vallutasid ja okupeerisid oma naaberriike ka Stalin ja Hitler,“ märkis Aeg.

„Mõelgem täna siin Maarjamäel kõigile neile, keda täna meie hulgas enam ei ole ja kellest paljusid meenutab vaid nimi selle mälestusmärgi mustal seinal. Mõelgem kõigile neile, kes on võidelnud Eesti riigi eest minevikus, ja kõigile neile, kes üle maailma on Eesti riigi toetajad täna.  Väärikaim viis austada neid, kes on ohverdanud oma elu Eesti ja Euroopa vabaduse eest, on üheskoos kaitsta meie ühiseid demokraatlikke väärtusi,“ sõnas justiitsminister Raivo Aeg.

2009. aasta aprillis tegi Euroopa Parlament oma resolutsioonis „Euroopa südametunnistus ja totalitarism“ ettepaneku kuulutada 23. august üleeuroopaliseks kõigi totalitaarsete ja autoritaarsete režiimide ohvrite mälestamise päevaks. Täna möödub 80 aastat Molotovi ja Ribbentropi pakti sõlmimisest. Lepingu salaprotokoll, millega natsistlik Saksamaa ja kommunistlik Nõukogude liit jagasid Ida-Euroopa oma mõjusfäärideks, pani aluse Poola, Leedu, Läti ja Eesti iseseisva riikluse hävitamisele ning käivitas sündmuste ahela, mis tõi kaasa miljonite eurooplaste langemise genotsiidi ning inimsusvastaste ja sõjakuritegude ohvriks.

Justiitsminister Raivo Aegi kõne leiab siit.

Viimased uudised