Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Euroopa Liidu rahandusministrid arutasid Brüsselis olukorda USAs seoses Silicon Valley Banki ja veel teisegi panga kokku kukkumisega. Euroopas on rahandusminister Annely Akkermanni sõnul sellised riskid välistatud ja pankade seis tugev.

 Rahandusministrid märkisid, et oluline on küll jätkuvalt valvsust hoida, kuigi USA pankadele saatuslikuks saanud riskid peaksid Euroopas olema välistatud tänu rakendatud intressiriskide juhtimise raamistikule.

„Kõnealuste pankade probleemid kasvasid välja nende ärimudelitest, aga Euroopas on pilt hoopis teistsugune. Euroopa pangad on heas seisus ja neid on viimastel aastatel kõvasti tugevdatud. Järelevalvet teeb nii Euroopa Liit kui ka liikmesriigid ise, ning Baseli reeglistik, mis reguleerib järelevalvet ja riskihaldust, kehtib kõigile Euroopa Liidu pankadele,“ sõnas kohtumisel Eestit esindanud rahandusminister Annely Akkermann.

Rahandusminister märkis, et mõned riigid on rääkinud ideest maksustada pankade justkui õigustamatuid kasumeid seoses Euroopa Keskpanga baasintressi tõusuga. See võib lühiajaliselt tunduda hea mõttena, aga pikemas perspektiivis reguleerib turg end ise ja konkurents surub pankade kasumid tagasi mõistlikule tasemele.

Pankade ja teiste finantsinstitutsioonide, sealhulgas hoiu-laenuühistute, põhjalikule ja rangele järelevalvele ei ole rahandusministri sõnul alternatiivi. „Isegi kui see on kallis, siis pankade kokku kukkumine on väga palju kordi kallim, ulatuslike mõjudega kõikidele majandusvaldkondadele ja majapidamistele,“ lisas minister.

Eesti pankades olevad hoiused summas kuni 100 000 eurot on kaitstud Tagatisfondiga, lisaks võib hoiustaja saada täiendava hüvitise kuni 100 000 euro ulatuses kui ta on hiljaaegu võõrandanud kinnisvara või saanud kindlustushüvitist. Samuti on Tagatisfondil laenuleping riigi Stabiliseerimisreserviga, et vajadusel maksta välja hoiused kolme päeva jooksul, kui Tagatisfondi enda vahenditest ei piisa.

„Õhus on muidugi teatavat muret. Siiski rõhutatakse, et Euroopa Liit peab jätkama investeeringuid innovatsiooni, tehnoloogia arendamisse ning uute ärimudelite kasvatamisse,“ sõnas minister.

Viimased uudised