Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Rahandusministeerium jätkab hoiu-laenuühistute (HLÜ) regulatsiooni muutmisel variandiga, mis näeb hoiustajate raha suuremaks kaitseks ette ühistute ümberkujundamise ühistupankadeks. Plaan on vastav eelnõu esitada üsna pea kõikidele asjaosalistele kooskõlastamiseks, et riigikogu saaks hakata seda hiljemalt sügisel menetlema.

„Oleme hoiu-laenuühistutega mitmeid kordi kohtunud ja kaalunud ka muid variante, kuidas tagada hoiustajate raha tõhusam kaitse, kuid meie hinnangul ükski neist seda kahjuks ei taga ega too kaasa suuremat läbipaistvust,” selgitas rahandusminister Mart Võrklaev.

Rahandusminister lisas, et meil on juba mitu hoiatavat näidet, kus ühistud on sattunud raskustesse ja inimesed võivad rahast ilma jääda, kuna praegu ei kehti ühistute hoiustele tagatisfondi kaitse. „Nii kaua kui me seadust ei muuda, ühistud ei lähe Finantsinspektsiooni järelevalve alla ja neile ei hakka kehtima uued nõuded – on selline oht jätkuvalt üleval,” sõnas ta.

Hoiu-laenuühistud ise on pakkunud välja keskühistu mudeli, mis tegutseks pangana ja mille liikmeteks nad kõik oleks. Selle variandi kohaselt alluks keskühistu Finantsinsinspektsiooni järelevalvele, kuid keskühistu kontrolliks omakorda ise oma liikmetest hoiu-laenuühistute tegevust.

Rahandusministeerium on seda varianti põhjalikult uurinud ja jõudnud seisukohale, et see ei too kaasa soovitud tulemust. Selline mudel tekitaks esiteks selge konflikti, kui nii keskühistu kui selle liikmetest hoiu-laenuühistud tegelevad mõlemad finantsteenuste osutamisega ehk sisuliselt konkureerivad omavahel. Samuti ei ole kindel kui tõhus on keskühistu rakendatav kontroll, kuna ta ei saa rakendada samu järelevalvemeetmeid kui Finantsinspektsioon.

Võimalike probleemide ennetamiseks on kiiret edasiminekut ühistute tegevuse ümberkujundamiseks soovitanud ka Eesti Pank. „See ei tähenda ühistulise ettevõtlusvormi kadumist – ühistupank ongi selleks ette nähtud, selline praktika on levinud paljudel ELi riikides,” ütles Võrklaev. Ta lisas, et oleme valmis kaaluma, kas kehtivat ühistupanga asutamise regulatsiooni võiks muuta, et tagada ühistutele sujuvam üleminek. „Selles osas ootame väga ühistute ettepanekuid, et leida koos sobivaim lahendus.”

Seetõttu jätkab rahandusministeerium tööd eelmisel aastal juba kooskõlastamisele esitatud eelnõuga, mille kohaselt peavad tegutsevad ja hoiuseid kaasata soovivad hoiu-laenuühistud oma tegevuse ümber kujundama ja jätkama panga või ühistupangana.

Viimased uudised