Puust ja punaseks: Kuidas toimuvad Euroopa Parlamendi valimised Eestis?
Avaldatud: 12 aprill, 2024Euroopa Parlament on ainus Euroopa Liidu institutsioon, mille moodustamisel saavad ühenduse kodanikud vahetult osaleda ning iga viie aasta tagant toimuvad valimised peetakse taas tänavu juuni algul. ERR.ee annab põhjaliku ülevaate sellest, mida valimistest teadma peaks.
Euroopa Parlamendi järgmise koosseisu suurus on 720 liiget (praeguses on 705 liiget) ning Eestist valitakse sinna seitse saadikut. Parlamendikohad jaotuvad liikmesriikide vahel lähtuvalt nende rahvaarvust, kuid mandaatide jaotusvõti annab suhteliselt suurema esindatuse väiksematele riikidele ja suhteliselt vähem mandaate suurema elanike arvuga liikmesmaadele.
Hääletamisõigus on kõigil vastava liikmesriigi ja teiste seal elavate Euroopa Liidu liikmesriikide kodanikel alates 18. eluaastast.
Kui Eesti kodanikul on elukoha aadress Eestis, siis eelnev valimistele registreerimine ei ole vajalik, kuna ametiasutused teevad seda automaatselt. Samuti pole vaja eraldi hääletamiseks registreeruda, kui inimene elab alaliselt välismaal ja on selle rahvastikuregistris fikseerinud.
Eestis elav EL-i kodanik saab samuti Eestis valida, aga kui ta ei ole varem Eestis Euroopa Parlamendi valimistel hääletanud, peab ta esitama hiljemalt 10. maiks rahvastikuregistrisse taotluse enda valijate registrisse kandmiseks.
Valimiste periood algab Eestis esmaspäeval, 3. juunil ning lõppeb pühapäeval, 9. juunil. Eestis peetakse Euroopa Parlamendi valimised tavapärasel viisil ehk valimispäeval sedeliga, aga ka elektrooniliselt ja eelhääletuse vormis, kuid nendel on erinevad toimumisajad.