Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Puka koolihoone. Foto: Eve Mäeorg

Reedel, 19. mail avatakse ametlikult Puka uus koolimaja. Puka Kool tähistab ka oma 255. juubeliaastat.

Puka Kool on uues majas juba kaks õppeaastat tegutsenud, aga koroona leviku tõttu pole saanud pidulikku avamist korraldada. Nüüd, mil Puka Kool tähistab 255. aastapäeva, otsustati koos selle piduliku tähtpäevaga korraldada ka uue koolimaja ametlik avamine.

„Uue maja mõte hakkas idanema tänaseks juba peaaegu kümme aastat tagasi,” sõnas Puka Kooli direktor Margot Keres. „On imetlusväärne, et ka ühinenud valdade tingimustes ei jätnud vallajuhid siiski jonni ja jätkasid koolimaja ehitust vaatamata odavamaks muutunud rahale, koroonale, tarneraskustele ja veel tuhandele takistusele.”

L-kujuline koolihoone on ehitatud endise koolihoone võimla lõuna- ja idaküljele. Uues hoones on valgusküllased ja hubased ruumid. Endise koolimaja asemel on haljasala.

„Eesti haridusmaastikul pole just tavapärane, et Lõuna-Eestis ühele väikesele maakoolile uus koolimaja ehitatakse. Põhja-Eestis avatakse koole vaat et igal aastal, Lõuna-Eesti reaalsus on kahjuks vastupidine. Väärtustame meie vallas haridust ja teeme kõik selle nimel, et kõik Otepää valla piirkondades elavad lapsed saaksid õppida võimalikult kodu lähedal,” lisas Otepää vallavanem Jaanus Barkala.

Puka Koolis õpib 82 last, Puka Kooli struktuuris on ka Puka lasteaed, mis asub teises hoones. Puka lastaaias käib 28 last. Kokku on koolis 18 õpetajat.

Puka kooli projekteerimis- ja ehitustööde maksumus kokku oli 2,26 miljonit eurot, millest toetus oli 1,53 miljonit eurot. Projekt sai toetust meetmest „Koolivõrgu korrastamine”. Puka kooli ehitas OÜ Mapri Ehitus, omanikujärelevalvet teostas AS Infragate Eesti.

Projekt „Puka haridusvõrgu ümberkorraldamine ja Puka Keskkooli rekonstrueerimine nr 2014-2020.1.04.17-0067” sai toetust Euroopa Regionaalarengu Fondi meetmest „Koolivõrgu korrastamine”.

Puka hariduselu ajaloost:

Tänane majaehitus Puka hariduselus on toimunud juba vähemalt viies kord. Esimesed tõendid hariduse andmisest Puka kandis pärinevad arhiivi andmetel aastast 1768. Aegade jooksul on õpilasi olnud kord rohkem kord vähem, parimatel päevadel koguni üle 300. Vastavalt vajadusele on majugi juurde ehitatud. Üle Eesti on tavaks saanud, et vanad koolimajad, kuhu kool enam sisse ei mahu, jäävad lõpuks ikka ellu ja muutuvad näiteks kellegi elupaigaks. Nii on Pukaski veel üks päris algusajast pärit koolimaja Otepääle suunduva tee ääres kasutusel elumajana. Järgminegi, 1875. aastal valminud koolimaja Kooli tänavas, praeguse kooli naaber, on täna elumaja. Eelmise sajandi keskel oli seal kooli internaat. 1939. aastal avati uus maja, mis seisab muinsuskaitsealusena praeguse maja vastas oodates uusi tuuli ja mõtteid. Veel kolm talve tagasi toimus seal õppetöö, praegu asuvad paaris klassis kooli muuseumitoad. 1980. aastal avati taas uus maja, seekord juba suurem ja uhkem, moodsa mööbli ja koolitehnikaga, mis pidi mahutama ka keskkooli astme. Järgmisel aastal valmis veel korralik võimla ja üle maakonna uhke koolisöökla. Ajas on aga kõik muutuv ja 2019. aastal lõpetas Pukas viimane keskkooli lend ning põhikool liitus lasteaiaga. Puka lasteaialgi oli selleks ajaks seljataga 55 tegevusaastat, nii et kaks väärikat jätkavad ühise nime all Puka Kool.

Viimased uudised