PTA: Valminud on taimekaitsevahendite jääkide aruanne 2023
Avaldatud: 7 oktoober, 2024Taimekaitsevahendite jääkide seire raames võeti kokku 503 proovi, millest 1,8 protsendi puhul tuvastati rikkumine.
Põllumajandus- ja Toiduameti toiduosakonna peaspetsialisti Kristel Dannebergi sõnul näitab üldine arengusuund seda, et Eesti ja lähiriikide toiduained sisaldavad taimekaitsevahendi (TKV) jääke vähem võrreldes kaugemate riikidega. „Lähistroopilisest või troopilisest kliimavöötmest pärinevad toiduained sisaldavad eestimaisetest märgatavalt rohkem ja märksa erinevamaid taimekaitsevahendite jääke,” kirjeldas Danneberg.
Danneberg sõnab, et Eesti toidu puhtus on veel üks argument, kinnitamaks, et Eesti toidutootjad on olulised Eesti toidu varustuskindluse ja toidujulgeoleku tagamisel.
Võrreldes 2022. aastaga on nõuetele mittevastavaid proove rohkem, kuid ka proovide arv on kasvanud ca 44% võrra. Danneberg lisas, et Euroopa Liidus keelatud taimekaitsevahendi jääke tuvastati eelmisel aastal neljast tavaproovist: „Eesti ja Egiptuse päritolu porgandi, Eesti päritolu kartuli ja Iraani päritolu lillkapsa partiist ehk 0,8% kõikidest analüüsitud tavatoodetest. Ühel juhul oli keelatud jääkide näol tegemist ka piirnormi ületamisega, mis võis kujutada potentsiaalset ohtu inimese tervisele.” Taimekaitsevahendi jääkide proove võeti nii hulgiladudest, jaemüügist kui ka esmatootjate juurest.
Mahepõllumajanduslike esmatootjate juures võeti samuti proove ning kahest proovist tuvastati taimekaitsevahendi jälg. Dannebergi sõnul alustati uurimist, kuid menetluste käigus ei suudetud tuvastada taimekaitsevahendi sihipärast kasutamist ühelgi juhul ning proovid loeti nõuetele vastavaks.
Puhtaima koostise poolest võib välja tuua kartuli, porgandi, rukki, lillkapsa, mee, linnurasva, veisemaksa ja imikute piimasegud. Kõige rohkem erinevaid TKV toimeaine jääke ühe proovi kohta tuvastas amet Hispaania apelsini (10 jääki), Eesti vaarika (7 jääki), Hollandi maasika (7 jääki) ja Poola sibula (7 jääki) proovidest. Sibula puhul tasub märkida aga seda, et 13 võetud proovist leiti ühel korral 7 TKV jäägi ning kolmel korral üks TKV jääk, seega võib öelda, et sibul kuulub pigem puhtama koostisega toiduainete poolele.
Põllumajandus- ja Toiduamet jätkab teavitamist, kui tuvastatakse taimekaitsevahendi jäägi piirmäära ületus.
Aruandega on võimalik tutvuda siin.