Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Põllumajandus- ja Toiduamet (PTA) kutsub tootjaid üles pöörama rohkem tähelepanu kasutatavale toorainele ja nende spetsifikatsioonides kirjapandule.

Kui tooraine spetsifikatsioonis märgatakse geograafilise tähise väärkasutust, siis ei tohi jätkata selle nimetuse väärkasutust oma lõpptootel. Näiteks tuvastas PTA hiljuti juhtumi, kus kommikarbil oli kirjas „Roosa šampanja maitselise täidisega piimašokolaadikommid“, kuid koostisosana Champagne’i ei kasutatud. Kalapüügi- ja turukorralduse osakonna peaspetsialisti Kadri Pajuri sõnul ei tohi toote märgistusel kasutada kaitstud nimetust, kui toode ei ole valmistatud vastavalt registreeritud toote spetsifikatsioonile või kui selle koostisosana ei kasutata autentset registreeritud nimetusega toodet.

„Lubatud ei ole ka registreeritud nimetusi tõlkida ja kasutada näiteks kaitstud päritolunimetuse „Champagne“ asemel toote märgistusel nimetust „šampanja“,“ kommenteerib Pajur, lisades, et kaitstud päritolunimetust ei ole lubatud tõlkida ka juhul, kui tootes kasutatakse autentset Champagne’i.  Niisamuti ei ole lubatud lisada tootele juurde täpsustavaid sõnu, nagu „stiil”, „liik”, „meetod”, „toodetud nagu”, „imitatsioon” vms.

Enim rikkumisi on amet tuvastanud toitlustuskohtade menüüdes. „Alates käesolevast aastast on amet hakanud tegema rohkem geograafilise tähise plaanilisi kontrolle tootmisettevõtetes, mistõttu on ka lihakäitlejate ja valmistoitude/pagaritoodete tootjate juures tuvastatud mitmeid rikkumisi,“ räägib Pajur.

Geograafilise tähisega kehtestatakse intellektuaalomandi õigused konkreetsete toodete puhul, mille omadused on seotud tootmispiirkonnaga. Geograafilised tähised, nagu Champagne, Feta, Cognac ja Parmigiano Reggiano, kaitsevad toodet väärkasutuse, jäljendamise ja seoste loomise eest ning tagavad tarbijatele toote tegeliku päritolu.

Huvi korral saab kõiki Euroopa Komisjoni poolt registreeritud nimetusi vaadata Euroopa Liidu geograafiliste tähiste registrist eAmbrosia. Samuti saab kasutada geograafiliste tähiste otsingut GIview, kust leiab registreeritud tähised (sh lepingu alusel kaitstavad) ELis ja väljaspool.

Kutsume ka tarbijaid üles märkama turul olevaid tavatooteid, mille koostisosana kasutatakse geograafilise tähisega toodet või kui lihtsalt kasutatakse ära mõnda geograafilist tähist. Palun andke oma tähelepanekutest teada ameti e-posti aadressil vihje@pta.agri.ee või helistades telefonil 605 4750 (vastab automaatvastaja).

Viimased uudised