Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

elektrilevi

Eesti ei tohiks loobuda oma tootmisvõimsustest ega katkestama kergekäeliselt ühendust Venemaa elektrisüsteemiga, leidis TTÜ energiatehnoloogia professor Alar Konist „Vikerhommikus”.

Konist andis aasta tagasi USA Texase osariiki tabanud külmalaine ja energiakriisi ajal eelhoiatuse, et midagi sarnast võib juhtuda ka Eestis – probleem on meie varustuskindlus, mis võib elektrihinnad lakke lüüa. Aasta hiljem tunnistas Konist, et ta ei osanud arvata, et see nii kiiresti juhtub.

Professori sõnul on üks õppetunde see, et ei tohi välistada kõikide halbade stsenaariumite kokkulangemist. Näiteks, et meil ei ole gaasi, ei ole tuulikute võimsust, päikesepaneelid on lume all ning olemasolevad vanad elektrijaamad on plaanilises või avariiremondis.

Konist lisas, et üks oluline faktor on ka ühendused Venemaaga, mis on üks suur veen, mis aitab meil sagedust hoida ja annab teatud juhtudel võimaluse energiat liigutada.

„Ja kui ka seda meil enam ei ole, siis tekitab see riskikohtasid juurde. Kui igati normaalne on osta gaasi Venemaalt, siis miks peaksime elektri ostmise lõpetama, kui seda teeb näiteks meie naaber Soome? Jah, kui kogu Euroopa otsustab, et me üldse enam energiakandjaid ei osta Venemaalt, siis jah. Aga me ei pea ise tekitama keerulisi olukordi endale ja hakkame ise neid kangelaslikult lahendama.”

Viimased uudised