Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Isamaa pilt.

Riigikogu kiitis tänasel istungil heaks elektriturureformi. Isamaa fraktsiooni esimehe Priit Sibula sõnul tagab universaalteenus mõistliku elektrihinna liigse bürokraatiata.

Sibul rõhutas Riigikogu ees peetud kõnes, et universaalteenus tagab mõistlikku ja prognoositava hinna. „Peame seisma enda inimeste ja ettevõtete eest ning leidma lahenduse kõrgetele energiahindadele. Isamaa ettepanekul lepiti koalitsioonileppes kokku lahenduses kodutarbijatele, mis aitab lahendada tänase energiakriisi ja börsisüsteemiga kaasnevaid probleeme,“ rääkis Sibul. Ta lisas, et järgmiseks sammuks tuleb toetada ettevõtjaid: „Kui Eesti ettevõtjad konkurentsis ei püsi, siis ei ole meil siin riigis midagi teha. Siis ei ole meil siin saalis ei midagi ümber jagada ega kedagi aidata ja toetada.“

Sibul rõhutas, et universaalteenusega ei kaasne täiendavat bürokraatiat. „Inimestele on loodud uus võimalus. Neil, kellel on universaalteenust vaja või kellele see on kasulik, on kõige lihtsam ja mugavam viis lõpetada oma praegune leping. Lepingu lõppedes lähed üle üldteenusele, mis on võrdsustatud universaalteenusega,“ kirjeldas Riigikogu Isamaa fraktsiooni esimees.

Elektrituruseaduse ja konkurentsiseaduse muutmise seadus võimaldab piiritleda elektri tootmishinna ning müüa elektrit kodutarbijatele universaalteenusena. Eelnõuga pannakse riigiettevõttele Eesti Energia kohustus müüa alates oktoobrist kuni 30. aprillini 2026 elektrit Eesti kodutarbijatele ja kõigile elektri edasimüüjatele ka universaalteenusena. Lisaks on Eesti 63 elektrimüüjal võimalus hakata seaduse jõustumisel universaalteenuse raames elektrit müüma.  Universaalteenust osutaval elektrimüüjal on aasta lõpuni kohustus ja seejärel õigus pakkuda oma kliendile automaatset universaalteenusele üle viimist, kui tarbijale seni müüdud elektrienergia hind on suurem kui universaalteenuse hind. Pakkumisega nõustumiseks ei pea tarbija midagi tegema, pakkumisest loobumiseks tuleb aga oma soovist müüjale vähemalt kaks päeva enne uue lepingu jõustumist teada anda. Juba käivitunud universaalteenusest võib igal ajal loobuda.Tarbijad saavad universaalteenusele üle minna ilma kehtiva lepingu lõpetamise leppetrahvita kuni 2023. aasta 30. septembrini.

Viimased uudised