Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Foto: Arno Mikkor

President Alar Karis ütles täna rakenduskõrgkoolide visioonipäeval Sisekaitseakadeemias, et riigil on julge olla mitte ainult siis, kui tunneme end kaitstuna välise ohu eest – tänu enese ja sõprade suutlikkusele –, vaid ka siis, kui riigi tagala on kindel. „Kui on tunda, et kõik vajalikud süsteemid toimivad, inimesed saavad abi ja meil on iga olulise töö jaoks asjatundjad omast käest,“ ütles riigipea. 

President Karise sõnul on pandeemia, sõda ning sõjapõgenike abistamine meie pilku klaarinud ja näidanud, kes ikkagi on ühiskonnas tõeliselt asendamatud ametimehed ja -naised. „Paljud neist elutähtsatest töötajatest saavad oma oskused, teadmised ja ametiau just rakenduskõrgkoolidest,“ ütles riigipea. Tema sõnul on nende koolide roll näha, kuhu valdkond liigub ja olla nõuandja tööandjatele, riigile ja noortele, aga tegeleda ka teadus- ja arendustegevusega, sest tänu teadustööle saab arenguid ette näha ja tõsta hariduse kvaliteeti.

Riigipea sõnul muutuvad aina sarnasemaks oskused, mida kõik koolid, tasemest ja liigist hoolimata, jagama peavad. „Nüüdisaegse õpikäsituse all tuntud põhimõtete keskmes on oskused õppida, teha koostööd ja ennast juhtida. Oma tegevuse mõtestamise suutlikkus ja kohanemisvõime on olulised nii akadeemilises kui ka praktilises keskkonnas,“ ütles president Karis. Tema sõnul on ühiseks jooneks veel digipädevused, sotsiaalsed oskused ning keskkonnateadlikkus, sest kliimale ja jätkusuutlikkusele mõtlemine peab läbima kõiki eluvaldkondi.

„Hariduse eri tasemed ja liigid peavad moodustama loogilise ja orgaanilise terviku, et rahvas oleks tark ja meil kõigil oleks julge olla,“ ütles riigipea. „Jätkuvat vajab toetamist karjäärinõustamise arendamine. Kui noor saab põhi- või keskkoolis asjatundlikku nõu ja võimaluse tutvuda eri ametitega, näiteks ettevõtete külastustel ja töövarjupäevadel, suudab ta teha mõtestatumaid valikud. Siingi peavad oma panuse andma kõik osapooled: alates koolist ja perekonnast kuni ettevõtete ja kõrgkoolideni.“

Riigipea kohtus ka Sisekaitseakadeemia sisejulgeoleku instituudi teaduritega, kes teevad teadus- ja uurimistööd sisekaitse valdkonnas. Uurimisteemad ulatuvad küber- ja hübriidohtudest kriminaalõiguse ja elanikkonnakaitseni. Uurimisgruppidesse kaasatakse magistriõppe kadette ja teadureid teistest kõrgkoolidest.

Viimased uudised