Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Foto: Olev Mihkelmaa

President Alar Karis ütles Eesti Tööandjate Keskliidu konverentsil Tuulelohe Lend, et kriisidega tegelemine on suunanud tähelepanu tänasele ja jätnud liiga vähe ruumi kaugemat tulevikku puudutavatele otsustele. „Ei tohi lasta tekkida muljel, et kriisi ajal võib pikaajalised huvid unustada,“ ütles riigipea.

„Selleks, et Eesti majandus oleks konkurentsivõimeline kümne aasta pärast, peame otsustama täna ja lahendama probleeme, mis võivad olla kriiside kõrval oma aktuaalsuse näiliselt kaotanud. Nende otsuste edasilükkamine omaks vähest mõju sel või järgmisel aastal, kuid pärsiks meie arengut palju pärast seda,“ ütles president Karis.

Riigipea peatus oma sõnavõtus energeetikal, ääremaastumisel ja haridusel.

Rääkides energiast ütles president Karis, et me ei tohi end lasta uinutada langema hakanud elektri börsihinnast ega arvata, et oht on möödas. „Selleks, et muutuda kriisikindlamaks, peame riigina looma võimalusi, et erasektor investeeriks energeetikasse ja rajaks uusi tootmisvõimsusi, mis vähendavad meie sõltuvust fossiilsetest kütustest,“ ütles riigipea. Tema sõnul on energiasektor kapitalimahukas ja vajab lisaks edukatele idufirmadele suuri investeeringuid ka traditsioonilisematesse ettevõtetesse. Samuti on riigipea sõnul oluline töötada tuule- ja päikeseenergia projektidega, kuna need tehnoloogiad on suhteliselt kiiresti rakendatavad. President Karise sõnul mõjutaks energeetikas mahajäämine arengut ka teistes sektorites, seepärast tuleb riigil anda piisav õiguskindlus, et välisinvesteeringud Eestisse tuleks.

Riigipea sõnul on muutunud geopoliitiline olukord asetanud meid Euroopa nurka ning paljud ettevõtjad on pidanud kujundama ümber tarneahelaid ja otsima uusi turge. „Meil tuleb seepärast rohkem pingutada, et siduda end veel tugevamalt Euroopaga nii majanduslikult kui väärtuste poolest,“ lausus president Karis. Ta tõi välja, et keskkonnasõbralik energeetika ja selle ümber arenev tööstus, on tõenäoliselt üks tugevamaid niite, mis lähiajal Euroopat majanduslikult seob ja pakub meile hulgaliselt võimalusi. Seejuures tuleb president Karise sõnul hoida Euroopa ühisturgu, mis annab konkurentsieelise ja võimaldab konkureerida ka Aasia ja Ameerika suurettevõtetega.

President Karis tõi oma sõnavõtus veel välja, et Eesti majandust jääb pikaajaliselt saatma töötajate põud, mille tingivad kiire areng ja rahvastiku vananemine. „Ning kuigi sisserändega saab tööjõupuudust leevendada, on parim võimalus pakkuda noortele haridust, mis aitab neil tulevikus tööturul paremini hakkama saada,“ ütles president Karis. Ta lisas, et haridussüsteem ei saa lähtuda vaid sellest, mida tänased ettevõtjad vajavad, vaid haridus peab eeskätt valmistama ette pidevaks enesetäiendamiseks ja ümberõppeks, mis tähendab, et ka tööandjale jääb tulevikus suurem roll töötajatele töökohaspetsiifiliste oskuste andmisel.

Riigipea sõnavõtt.

Viimased uudised