Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Foto: Raigo Pajula/ Presidendi kantselei

„Lääneriikide ühtsus, kiirus ja otsustavus Ukraina kui sõja ohvri toetamisel ja Venemaa kui agressori ohjeldamisel on ainumõeldav,“ ütles president Alar Karis, kes täna kohtus Eestisse kiirvisiidile saabunud NATO peasekretäri Jens Stoltenbergiga.

Eesti riigipea sõnas, et Putini algatatud sõda Ukraina vastu muutis taas põletavaks küsimuse – kuidas peatada agressor siinsamas Euroopas.

„Putini sõjaotsus hävitas Euroopa senise julgeolekupildi,“ sõnas president Karis. Eesti riigipea sõnul oli veel aasta tagasi see ulmefilmi süžee, et ühe Euroopa riigi maa-, õhu- ja merevägi ründab naaberriiki, pommitab linnu, okupeerib võõrast maad. „Putini sõda Ukraina vastu muutis selle õudseks tegelikkuseks, mida me kuuendat päeva Ukrainas näeme. See on rahvusvahelise õiguse jõhker rikkumine, kuritegu,“ rõhutas president Karis.

Vastuseks Putini sõjale Ukrainas tugevdab NATO liitlaste kohalolekut nn idatiiva riikides, ka Eestis, Lätis, Leedus ja Poolas.

„See on möödapääsmatu reaktsioon Venemaa juhtkonna ambitsioonile dikteerida sõjaga Kremlile sobivaid välis- ja julgeolekupoliitilisi valikuid,“ ütles president Karis. „NATO kõik liitlased on võrdsed, asugu nad põhjas, lõunas, idas või läänes.“

President Karis ja peasekretär Stoltenberg tunnustasid ukrainlaste meelekindlust ja vaprust oma riigi kaitsmisel ning avaldasid kaastunnet kõigi selles sõjas hukkunute lähedastele.

„Kaitstes kodumaad, kaitsevad ukrainlased ka meie kõigi demokraatlikku Euroopat, meie kõigi vabadust,“ sõnas Eesti riigipea. „Putini sõja ohvrid, nii Ukraina tsiviilisikud kui ka Ukraina sõjaväelased, tahavad rahu ja rahulikult kodus elada. Nende kannatused on mõõtmatud.“

President Karise kohtumisel NATO peasekretäriga räägiti ka NATO ja Euroopa Liidu tihedast ja täpselt koordineeritud koostööst Venemaa agressioonile vastamisel.

Viimased uudised