Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Foto: Mattias Tammet/ Presidendi kantselei

President Alar Karis andis eile õhtul Kadriorus jõulueelse vastuvõtu diplomaatilisele korpusele. Välispoliitikale keskenduvas sõnavõtus rõhutas riigipea, et mõjupiirkonnad ei kuulu enam praegusesse sajandisse ning igal riigil on vaieldamatu õigus teha ise oma välis- ja julgeolekupoliitilised valikud, kellelgi teisel pole nende üle otsustamisel sõnaõigust.

Lõppeva aasta positiivseks õppetunniks nimetas president Karis Euroopa Liidu riikide tegutsemist ühtsena kriiside lahendamisel, näiteks reageerimisel Lukašenko režiimi korraldatud hübriidrünnakule, mille osa oli organiseeritud migratsioonisurve Euroopa Liidu välispiirile. „Kui keegi usub, et meid on võimalik hirmutada ja lõhestada, siis see oletus on ekslik. Ühtsus Euroopa Liidus ja NATO-s on meie tugevus ja tegutsemisviis,“ sõnas Vabariigi President.

NATO panus Euroopa stabiilsusesse ja julgeolekusse on president Karise sõnul olnud ainulaadne. „NATO avatud uste poliitika on edulugu ja liitlased on sellele pühendunud, nagu kinnitati viimati möödunud suvel toimunud Brüsseli tippkohtumisel. NATO põhieesmärk on tagada liitlaste kaitse, NATO ei pea ühtki riiki oma vaenlaseks,“ lausus Eesti riigipea. „NATO reageerib vaenulikule tegevusele, mitte vastupidi,“ rõhutas president Karis.

Vabariigi Presidendi sõnul peab NATO-Venemaa koostöö aluseks olema sisukas dialoog, mida NATO on alati valmis pidama. „Samas ei ole ühelgi alliansivälisel osapoolel otsustusõigust küsimustes, mis puudutavad NATO laienemist, NATO kaitsehoiakut ning tegevust alliansi territooriumil,“ lasus president Karis ning rõhutas, et liitlased räägivad Venemaaga ühel häälel.

President Karis peab läinud aastat Eesti jaoks erakordseks ÜRO Julgeolekunõukogus valitud liikmena osalemise tõttu. „Kahjuks algasid sel aastal uued kriisid Myanmarist Afganistanini ja Valgevenest Etioopiani, kui nimetada vaid mõnda. Kõigis neis konfliktides rikutakse julmalt inimõigusi. Peame seda jätkuvalt esile tõstma ja hukka mõistma, samuti tagama, et ühel päeval saame rikkujad vastutusele võtta ja nad kohtu ette tuua. On absurdne, et Afganistanis ei karda Taliban pomme, vaid haridust, eriti naiste haridust,“ rõhutas president Karis. Riigipea sõnul saab täie kindlusega öelda, et Eesti andis ÜRO Julgeolekunõukogus endast parima ning väljendas uhkust Eesti diplomaatide töö üle.

Eesti jälgib president Karise sõnul Ukrainat ähvardavaid sõjalisi tegevusi suure murega. „Olukorra edasine eskaleerumine seaks ohtu kogu Euroopa julgeoleku. Peame tegema kõik selliste riskide vähendamiseks ning panustama dialoogi ja diplomaatiasse. Me toetame Ukrainat täielikult kõigi võimalike vahenditega,“ rõhutas riigipea.

Viimased uudised