Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Foto: Raigo Pajula/ Presidendi kantselei

President Alar Karis tõi kohtumisel Läti presidendi Egils Levitsiga esile väga soojad ja sõbralikud suhted kahe naaberriigi vahel ning ütles, et Eesti ja Läti mõttelugude üks keskseid vektoreid on olnud vaimult suuremaks pürgimine. „Hoiame oma ühist vaimset ruumi kogu tema mitmekesisuses alati sügaval südames,” ütles president Karis. „Koos saame olla suuremad.” 

Eesti riigipea sõnul saavad Eesti ja Läti olla sünergiline majandusruum, mille veavad käima julged otsused ja innovatsioon. „Meil on hulgaliselt võimalusi teaduskoostööks, et edendada teaduspõhist majandust, uusi tehnoloogiaid erinevates valdkondades, mis oleksid keskkonnasõbralikud ja kestlikku arengut toetavad,” rääkis ta. „Meie paindlikkus ühes mõlemal pool piiri olemasolevate edulugudega, ongi meie ühise heaolu tulevane allikas. Nii inspireerime ka oma teisi partnereid Euroopas ja maailmas laiemalt.”

President Karise sõnul peab olema eesmärgiks mugavam andmevahetus Läti ja Eesti andmesüsteemide vahel. „Pinnas on selle tarvis soodne. Eriti arvestades, et Eesti, Läti ja ka Leedu tarkvarasüsteemid toetavad üksteise ID-kaarte ja digiallkirju,” ütles ta ja märkis, et Eesti ja Läti on samm-sammult aastate jooksul oma digitaalseid ühiskondi üles ehitanud. „See on muutnud asjaajamise lihtsamaks ja sujuvamaks ning toonud inimestele reaalset kasu. Hoiame kokku aega ja raha.”

Eesti riigipea mainis ka ühendusi Läti ja Eesti vahel, mis peavad olema sujuvamad ning kiiremad, seetõttu ei ole Rail Baltic elukauge eksklusiivne mugavus, vaid ilmne vajadus, et ühendada piirkond Poolast Soomeni. President Karis sõnul saab sellel olema aega ja raha kokkuhoidev mõju. „Valigem optimaalseim lahendus, mis tagaks kiireima võimaliku tempo, kuidas projektiga edasi liikuda,” ütles ta.

President Karis kõneles ka taastuvenergia ulatuslikumast kasutuselevõtust ja mainis ühist meretuuleparki ELWIND, mis on osa laiemast Läänemere tuuleparkide võrgust. „Olen veendunud, et meie siin Läänemere ääres saame olla roheenergia vedurid maailmas,” sõnas president Karis. „Väikeste ja paindlike riikidena on Lätil ja Eestil võimalik palju võita jõudu koguvast rohelisest kasvust ja roheinnovatsioonist. Oma nutikuse abil saame olla ka maailmas kestlike praktikate suunanäitajaks.”

Kõneledes Venemaa vallutussõjast Ukraina vastu ütles president Karis, et kaalul ei ole ainult Ukraina saatus, vaid tulevane julgeolekukorraldus laiemalt. „Kaalul on see, millises maailmas me tulevikus elame,” ütles Eesti president. „Tegutseme koos, et Ukrainat ründav kurjus saaks tagasi löödud. Teeme tööd, et meie ühiskonnad ja partnerid oleksid jätkuvalt erksad ja Ukraina kõrval ning kahtlevad riigid tajuksid, et Venemaa agressioonis on mängus ka nende eneste saatus,” lisas ta. Eesti riigipea sõnul saadab meid edu üksnes siis, kui vaba maailm on jätkuvalt ja vääramatult ühtne. Kui pinnale jääb õiglus ning kui oleme selle tagamisel järjekindlad ja väsimatud.

Eesti riigipea kohtub täna Riias veel Läti peaministri Krišjānis Kariņšiga ning Riia linnapea Mārtiņš Staķisega.

Pressikonverentsi videosalvestis: Läti Presidendi Kantselei

https://youtube.com/live/WO9-WsGviCE?feature=share

Viimased uudised