Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Foto: Raigo Pajula/ Presidendi kantselei

President Alar Karis ütles Hiiumaal Lehtma sadamas küüditatuid mälestades, et tänane päev puudutab igaüht ning see on valus puudutus läbi meie rahva traagilise kogemuse. „Kuid ka läbi selle julmuse, mida me näeme praegu siinsamas Euroopas, kus Venemaa agressioon ja inimsusevastased kuriteod Ukrainas lammutavad Euroopa külma sõja järgset julgeolekupilti,” kõneles riigipea. 

President Karis ütles, et seni kuni Euroopa Liidu ja NATO kõrval laiutab totalitaarsus, ei saa keegi ennast kindlalt tunda. „See on meie kurb tegelikkus. Ent me teame, et ei meie ise ega keegi meie liitlastest ei ole üksi, et me oleme koos valmis,” ütles riigipea. Tema sõnul ei saa Eesti julgeolekut vaadata eraldi Saksamaa või Rootsi julgeolekust, nii nagu Saksamaa või Rootsi julgeolekut ei saa vaadata eraldi meie julgeolekust. „Sellise Euroopa eest oleme me seisnud ja seisame ning peame iga päev selle nimel tööd tegema. Meie kõigi kindlustus on demokraatlik Euroopa, kes kaitseb ühiselt oma liikmeid,” ütles president Karis.

„Kurjus püüdis meid alistada, vaigistada meie mõtteid ja häält. Aga see kurjus ebaõnnestus. Ka kõige tumedamatel aastatel tuksus paljude hinges, rohkem või vähem varjatult, unistus oma Eestist, oma sinimustvalgest, oma keelest ja selle keele raamatutest. Unistus vabast tulevikust,” meenutas Eesti riigipea. „See rahvuslik mõttejuurestik, rahvuslik DNA, aitas meil kesta ning üle elada kurja aja. Lõpuks olime meie kurjusest tugevamad. Aitame nüüd selles ka Ukrainat.”

Viimased uudised