Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Foto: Mattias Tammet/ Presidendi kantselei

Eesti ja Soome koostöö on igas valdkonnas tihedam kui kunagi varem, rõhutas president Alar Karis täna Kadriorus kohtumisel Soome parlamendi esimehe Anu Vehviläineniga.

„Tuleva aasta märtsiks valmiv uus tulevikukoostöö raport annab meile värske visiooni Eesti ja Soome suhete uuele tasemele viimiseks. Vajame koostöövaimu, et leida ühiseid lahendusi suurtele üleilmsetele proovikividele, nagu seda on näiteks kliimamuutused või julgeolek ja energiaküsimused,“ sõnas president Karis.

Eesti ja Soome suhteid arutades keskenduti veel ka koostööle majandussuhetes, digivaldkonnas, transporditaristu projektides ning võimalustele taastuvenergias.

Riigipea ja Soome parlamendi esimehe kohtumisel vahetati ka mõtteid Valgevene hübriidrünnakute üle, mis on suunatud Euroopa riikide vastu. „Valgevene režiimi hübriidrünnaku eesmärk on kaost külvata ja Euroopa Liitu lõhestada. Meie ei lase sel juhtuda. Euroopa Liit on ühtne ja me toetame solidaarselt Poolat, Leedut ja Lätit,“ sõnas Eesti riigipea.

President Karis ja Soome parlamendi esimees pidasid murettekitavaks Venemaa sõjalisi manöövreid Ukraina piiri lähistel ning kinnitasid, et jälgivad arenguid suure tähelepanuga. „Olukorra edasine eskaleerumine seaks ohtu mitte ainult Ukraina, vaid kogu Euroopa julgeoleku,“ sõnas president.

Samuti räägiti kohtumisel koostööst Euroopa Liidu idapartnerluse riikidega ning detsembris toimuvast idapartnerluse tippkohtumisest.

Koroonakriisi lahendamisele keskendudes märkis president Karis, et Soome on seda teinud edukalt, sealhulgas ka COVID-19 vastase vaktsineerimise läbiviimisel. Riigipea ja Soome parlamendi esimees pidasid oluliseks mõlema riigi koostööd tervisekriisi lahendamisel.

Viimased uudised