Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Foto: Marko Mumm

President Alar Karis õnnitles Eestisse oma presidendiameti esimese visiidi teinud Läti presidenti Edgars Rinkēvičs’i ametisse nimetamise puhul ning tõi kohtumisel esile Eesti ja Läti väga head ja aktiivset kahepoolset ning piirkondlikku koostööd. „Eesti ja Läti on lähedased ja head sõbrad, keda seob ka tänavune laulupeosuvi,” ütles president Karis.

„Nendel äärmiselt segastel aegadel on Eesti-Läti kaitsekoostöö tõhusam kui kunagi varem,” rääkis president Karis. „Oleme õppinud paremini koostööd koordineerima, ühishankeid korraldama, üksteist aitama. Aga meil on ka tihe koostöö muudes valdkondades – loome rohkem ühendusi energeetika, transpordi ja digitaalse infrastruktuuri vallas.”

President Karis nimetas Rail Balticu projekti, mille edenemiseks on vaja ühist häält Brüsselis, uut energiavõrku Eesti ja Läti vahel, mis aitab maandada Balti elektrivõrkude desünkroniseerimise ohtu ning avameretuuleparkide projekti ELWIND.

„Siiski saame veelgi enam teha koostööd, et ühendused meie vahel oleksid paremad, et mitte jääda Euroopas isoleeritud poolsaareks,” ütles Eesti riigipea.

Eesti ja Läti presidendid kõnelesid kohtumisel Venemaa agressioonisõjast Ukrainas. „Kõik NATO liitlased toetavad Ukrainat vankumatult ja see sõnum kõlab ka Vilniuse tippkohtumisel,” kinnitas president Karis. „Samuti ootame, et Ukraina saab selged teetähised oma tuleviku rajamiseks NATO-s.” President Karis avaldas heameelt, et põhjanaaber Soome on Vilniuse tippkohtumisel meie kõrval ning lootust, et Rootsi ühineb alliansiga võimalikult kiiresti. „Vilniuses soovime võtta vastu ka olulised otsused, mis tugevdavad meie heidutus- ja kaitsepositsiooni ning leppida kokku suuremas kaitsekulutuste ambitsioonis. Vaja on rohkem ressursse, et tulla toime ohtude ja väljakutsetega, mis tulenevad Venemaa julmast sõjast Ukraina vastu,” kõneles Eesti president.

President Karis tõstatas kohtumisel ka küsimuse Venemaa vastutusest. „Venemaa poliitiline ja sõjaline juhtkond tuleb agressioonikuritegude eest vastutama panna,” ütles ta. Samuti rääkis president Karis Ukraina otsustavusest jätkata Euroopa Liiduga liitumiseks vajalike reformidega. „Sarnaselt mõtlevate liikmesriikide koostöö on ülioluline tagamaks, et Ukraina viib reformid läbi ja Euroopa Liit reageerib positiivselt, kui Ukraina edu saavutab,” ütles Eesti riigipea.

Viimased uudised