Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Foto: Presidendi kantselei

„Eesti ja Türgi mõistavad NATO liitlastena teineteise julgeolekumuresid ning meie ühine eesmärk on Euroopa julgeolek,“ ütles president Alar Karis Kadriorus kohtumisel Türgi välisministri Mevlüt Çavuşoğluga. „Soome ja Rootsi liitumine NATO-ga tugevdab Läänemere piirkonna julgeolekut ning NATO heidutus- ja kaitsehoiakut alliansi idatiival, mis on väga oluline meile ja kogu NATO sitkusele,” sõnas president Karis. Välisminister Çavuşoğlu rääkis Türgi seisukohtadest alliansi laienemisprotsessile.

Eesti riigipea ja Türgi välisminister keskendusid Venemaa sõjale Ukraina vastu ning julgeolekumuredele nii Läänemere kui ka Musta mere piirkonnas. „Venemaa agressioon kujutab eksistentsiaalset ohtu kogu Euroopa julgeolekule. Sõda peab lõppema Ukraina territooriumi vabastamisega,“ sõnas president Karis. Pikemalt kõnelesid nad rahvusvahelisest lepingust, millega saab Ukraina eksportida enda Musta mere sadamatest teravilja ja rõhutasid selle tõrgeteta toimimise olulisust.

„Eesti plaanib sajakonna kaitseväelasega suurendada sõjalist panust rahvusvahelisel terrorismivastasel operatsioonil Iraagis,“ lisas Eesti riigipea kõneldes Türgi välisministriga terrorismiga seotud julgeolekuprobleemidest.

Samuti tõdeti kohtumisel, et mullu NATO tippkohtumisel Madridis tehtud otsused alliansi idatiiva kaitsehoiaku tugevdamiseks tuleb Vilniuse tippkohtumiseks ellu viia.

Türgi välisminister andis ülevaate, kuidas tullakse toime maailma suurima põgenikevooluga, kellest enamus on saabunud Süüriast.

Välisminister Çavuşoğlu edastas Eesti riigipeale kutse külastada Türgit. 2024. aastal tähistavad Eesti ja Türgi diplomaatiliste suhete sõlmimise 100. aastapäeva.

Viimased uudised