Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Foto: Raigo Pajula/ Presidendi kantselei

Vilniuses Kolme mere algatuse riikide tippkohtumisel viibiv president Alar Karis arutas kohtumisel Tšehhi riigipea Petr Paveliga Ukraina igakülgset toetamist, samuti teel Euroopa Liitu ja NATO-sse ning NATO idatiiva kaitsevõimekuse kindlustamist.

President Karise sõnul on vaja jätkata NATO idatiiva kaitse- ja heidutushoiaku tugevdamisega ning kiirendada Ukraina teed NATO-sse.

Euroopa Liidu laienemisest kõneldes pidas president Karis vajalikuks liikuda kiirelt edasi Ukraina ja Moldova eurolõimumisega. „Ukraina on teinud reformidega häid edusamme. Tugev tahe teha kestva sõja tingimustes reforme on toonud muljetavaldavaid tulemusi. Euroopa Liidul tuleb Ukrainaga liitumiskõneluste õigusliku raamistiku kohta teha otsuseid hiljemalt juunis,” lisas ta.

Vabariigi President väljendas ka Eesti huvi Tšehhiga koostööks Ukraina haridusreformide toetamiseks. „Ukraina haridus ja teadus vajavad erilist tähelepanu ja tuge,” lausus president Karis, kinnitades Eesti Arengukoostöö keskuse valmisolekut ühisteks projektideks.

Eesti riigipea kiitis ka Tšehhi algatust Ukrainat mürskude soetamisel abistada, et toetada riiki Venemaa agressioonisõjale vastu seismisel. „Ukraina vajab hädasti nüüd ja kohe laskemoona, relvastust ja varustust, anname oma parima, et aidata neil seda hankida. Erinevad algatused abi kogumiseks on väga vajalikud, need toetavad ukrainlasi lahinguväljal,” rääkis president Karis.

Eesti ja Tšehhi koostööst kõneldes kinnitasid riigipead huvi ühiseks tegevuseks digitaliseerimises ja küberturvalisuses. „Samuti näeme veel koostöövõimalusi haridustehnoloogias,” lisas president Karis.

Vabariigi President kohtus täna Vilniuses ka apostelliku nuntsiusega Baltimaades Petar Rajičiga.

Viimased uudised