Tel. 5897 3482‬
info@lounaeestlane.ee

Kaitseväe pilt.

Eesti inimene magab öösel rahulikumalt teades, et saame loota kaitseväelaste valmisolekule kaitsta meie vabadust. Ka sada aastat tagasi jäi Eesti maailmakaardile tänu karmide meeste raskele otsusele võtta enda kanda sõjaga kaasnev vastutus, ütles president Kaljulaid kaitseväe juubelil. 

„Sõjapidamine ja selleks valmistumine pole ainult lõbusad paraadid, kasarmuhuumor ja vineerist sihtmärkide pihta tulistamine. See on üks vajalik ja väärikas, kuid karm ülesanne ja vastutus, mille me ühiskonnana oleme tuhandetele oma kaaskodanikele usaldanud,“ ütles president Kaljulaid ja selgitas, et kaitseväe arendamisel ja vajadusel ka kasutamisel tuleb seda meeles pidada nii ühiskonnal kui poliitikutel.

Sajand tagasi ei puudunud palju, et Eesti riigist oleks saanud vaid joonealune märkus mõnes teadustöös, rääkis riigipea. „Aga läks teisiti – selles ajaloo järsus kurvis õnnestus meil siiski teel püsida. Sest leidus nii neid karme mehi kui tahtejõulisi riigijuhte. Kes lootusetuna näivas olukorras surusid endas maha alalhoiuinstinkti ja käegalöömismeeleolud ning otsustasid siiski vastu hakata. Võttes endale ka selle raske vastutuse ja koorma, mis sõjaga kaasneb,“ selgitas riigipea.

Toona üles näidatud tahe ja otsusekindlus on ka Vabadussõja peamine õppetund kogu ühiskonnale. „Me suudame kõike, kui vaid tahame ja julgeme. Ja vastupidine õppetund paarkümmend aastat hilisemast ajaloo kurvist – vaenulikule survele ja agressioonile alistumise tagajärjed on alati katastroofilisemad kui vastupanu,“ lisas president Kaljulaid.

Tänapäeval on Eesti kaitsevägi heas lahinguvalmiduses ja reaalselt relvastatud ning kaitseliidule usaldatud maakaitse ja koostöö teiste riigiasutustega ei eksisteeri mitte paberil, vaid on ka reaalses elus läbi proovitud, selgitas riigipea. „Selle kõige taga on tuhandete kaitseväelaste ja ametnike raske töö. Kuid teatavasti juhib kaitseväge ainujuhtimise põhimõttel kaitseväe juhataja. Ja kindral Terras – need on eelkõige olnud sinu prioriteedid ja sinu sõjaline nõuanne, mida ma praegu kirjeldasin. Eesti tänab sind selle aja eest, mis sa oled meile andnud“.

President Kersti Kaljulaid kõneles eile kaitseväe 100. aastapäeva tähistamisel Estonia kontserdisaalis Tallinnas. Kõne täisteksti leiate siit: https://www.president.ee/et/ametitegevus/koned/index.html

Kommentaarid

Viimased uudised