Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Maailma kõige kõrgema vaktsineeritusega riigis Portugalis hakkasid surema koroona vastu täielikult vaktsineeritud eakad inimesed. Seetõttu hakati neile kiirkorras manustama kolmandaid vaktsiinidoose.

Portugalis antakse üle 65-aastastele korraga nii gripi vaktsiin kui koroona vaktsiini kolmas doos. Ideaalne oleks hoida need doosid lahus, kuna korraga andes pole võimalik kindlaks teha, millisest vaktsiinist tekkisid kahjulikud kõrvaltoimed, vahendab Portugal Resident.

Samas ollakse Portugalis hädas, sest kahe doosiga vaktsineeritud eakate hulgas on surmade arv kiiresti kasvamas. Samas võimaldatakse neile, kes seda soovivad vaktsiinide andmine eri päevadel.

Praeguse seisuga ei aita Portugalis hoida ära eakate suremust koroonasse ka kolmandad doosid. Epidemioloog Manuel Carmo Gomes ütles, et üle 80-aastaste eakate surmade arv on kasvanud alates juunikuust. Üle 80-aastaste koroonasurmad moodustasid septembris 58 protsenti, käesoleval oktoobrikuul aga juba 70 protsenti.

Epidemioloog rääkis, et Delta variant on kõik pea peale pööranud. Kui koroona varasemate variantide puhul andsid kaks vaktsiinidoosi mõne kuu jooksul raske haigestumise vastu küllalt hea kaitse, siis Delta puhul pole vaktsiinidest olnud eakate puhul mingit kasu.

Praegu moodustavad üle 80-aastased umbes poole haiglates olevatest koroonapatsientidest. Intensiivravil on üle 40 protsendi üle 70-aastased ja see tendents on kasvav. Peaaegu kõik haiglas olevatest patsientidest on kahe doosiga vaktsineeritud.

Epidemioloog ütles, et isegi kui absoluutselt kõik inimesed ära vaktsineerida, jääb ikkagi 40-50-protsendiline tõenäosus nakatumiseks. Ja isegi kui haigus kulgeb haigusnähtudeta, nullib nakkuse ringlemine igasugused karjaimmuunsuse lootused.

Epidemioloog Manuel Carmo Gomes ütles, et ta kahtleb selles, et koroonasurmade arvu on võimalik oluliselt vähendada. Ta ütles, et arvestades viiruse levikut mujal maailmas on karjaimmuunsuse saavutamine praktiliselt võimatu. Seetõttu püsib kõrgel ka koroonasurmade arv ja selline olukord kestab järgmised 2-3 aastat.

Portugalis on vaatamata kõrgele vaktsineeritusele hakanud kasvama nii nakatumiste kui koroonasurmade arv. Portugalis on koroona vastu täielikult vaktsineeritud 86 protsenti elanikest. Võrdluseks, Soomes on vastav tase 67 protsenti ja Eestis 55 protsenti.

Viimased uudised