Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Portugali F-16 tõrjumas Vene luurelennukit Il-20M ja hävitajaid Su-27. Foto: Portugali õhuvägi

Vaid kuu aja jooksul on kaks Portugali hävitajat F-16, mis tegutsevad NATO õhuruumis Baltikumis kinni püüdnud 20 Venemaa lennukit, mis „rikkusid lennuliikluse reegleid”.

Portugali õhuväe andmetel hõlmasid need juhtumid „transpordilennukeid, hävitajaid ja luureandmeid koguvaid lennukeid”. Portugali lennukid startisid „Balti õhuruumi terviklikkuse säilitamiseks,” vahendab Portugal Resident.

Hävituslennukid aktiveeruvad alati, kui NATO piiride lähedal üle rahvusvahelise õhuruumi lendav õhusõiduk ei järgi lennuliikluseeskirju, mis tähendab kavandatud marsruudi esitamist, side loomist lennujuhtimisüksustega ja/või transponderi signaali saatmist.

„Need juhtumid on NATO ja Venemaa vahelise pideva konflikti vorm õhuruumi kontrolli üle piirkonnas, mis on ägenenud alates Venemaa täiemahulise sissetungi algusest Ukrainasse,” teatas Portugali õhuvägi.

Portugali õhuvägi asus Balti õhuruumi valvama 1. aprillil Balti õhuturbe all tuntud missiooni nn juhtriigina.

Portugalist on Balti riikides 85 sõjaväelast ja neli lennukit F-16 ning nad on kohal järgmised kolm kuud, mil opereeritakse Leedus asuvast Šiauliai lennuväebaasist.

Portugalil on praegu erinevatel NATO missioonidel Ida-Euroopas kokku 650 sõjaväelast. Nende hulka kuuluvad mereväe fregati meeskond Läänemerel 146 merejalaväelasega, kes paiknevad samuti Leedus, P3 (merepatrull) lennuk 39 sõjaväelasega Itaalias ja 230 sõdurit (armee, merevägi ja õhuvägi) Rumeenias.

Viimased uudised