Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Pilt: Siidrikoda

Mapri Ehitus paneb sügiseks Põlvamaale Valgjärvele püsti Siidrikoja uue, 1500 ruutmeetrise tootmishoone. Siidrikoja tootmisvõimsus kasvab lähiaastatel kuni 800 000 liitrini aastas ning tootmine muudetakse peaaegujäätmevabaks.

Ehituses betooni, liimpuitu ja klaasi kasutava hoone arhitektid on Tanel Teder büroost Nüüd Arhitektid ja Priit Hamer büroost Arhitektuuristuudio Märk.

Siidrikoja juhataja Sulev Nõmmann selgitas asja järgmiselt: „Uus tootmishoone on oluline osa meie strateegilisest kasvuplaanist. Pingutused ekspordi suunas on hakanud vilja kandma ja seetõttu on meil tõsine vajadus tootmismahtusid oluliselt kasvatada. Tänase 50 000 liitrise võimsuse asemel võimaldab uus tootmishoone edaspidi aastas toota kuni 800 000 liitrit jooke. Põhjaliku eeltöö tulemusena on hoonesse projekteeritud kaasaegsetele tootmisliinidele lisaks labor, katseköök, esitlus- ja degusteerimisruumid, veinikelder, tehase kauplus ja majutusruumid praktikantidele-üliõpilastele.”

Kanepi valda sündiva uusehitise üldpind on 1500 m2. Uues tootmishoones aitab käsitöö osakaalu vähendada tootmisautomaatika. „Ükski masin ei tööta täiesti inimese abita ja seetõttu loome Siidrikojas lähitulevikus 6-8 insenerlikku taipu nõudvat töökohta,” räägib Nõmmann.

Mapri Ehituse müügijuht Margus Väärsi: „Asusime ehitama hoonet, mille arhitekt on hästi sobitanud Otepää kandi kuppelmaastikule. Hoone projekteerimisel on õnnestunud liita kasvanud tootmisvajadused kaasaegse arhitektuuri võimalustega, selle esinduslik arhitektuurne lahendus hõlmab betooni, liimpuidu ja klaasi põnevat kombinatsiooni. Mõistliku hinnaga valmival tootmishoonel on hästi läbimõeldud külastamisvõimalus.”

Tootmishoone valmimisega käesoleva aasta sügisel avaneb Siidrikojal võimalus peaaegu täielikult jäätmevabaks tootmiseks. Ligi sajaprotsendiliselt leiavad edaspidi kasutamist õunte ja marjade pressimisjäägid, millest hakatakse valmistatakse uusi eksportturgudel nõutud tooteid. Vastavad tootmisseadmed võimaldavad nende toodete mahtu kasvatada kuni 500 tonnini aastas.

Kavandamisel on ka uue tootmishoone ja olemasoleva õunahoidla liitmine päikeseenergiajaamaga, et suvisel jahutust nõudval perioodil toota märkimisväärne osa selleks vajaminevast energiast päikese toel.

Praegu kasutusel olevalt rendipinnalt õunahoidlas tuuakse tootmine täielikult uude majja üle ja õunahoidla jääb edaspidi kasutusele vaid toorme säilitus-, sorteerimis- ja pakendamishoonena.

Ehitust finantseeritakse kolmest allikast: oma kapital, ühisrahastuse platvormide Fundwise ja Funderbeam kaudu lisandus 350 kodumaist ja välisinvestorit ning osaliselt finantseeritakse ettevõtet ka Euroopa Liidu maaettevõtluse arendamist toetavatest struktuurifondidest.

Siidrikoda

Täna valmistab Siidrikoda 6 erinevat siidrit, millest 4 on võitnud rahvusvahelises konkurentsis medaleid. Mitme Eesti restorani joogimenüüsse on jõudnud ka rabarberivahuveinid Rosie ja Rosanna, mida valmistatakse koostöös Uue-Saaluse veinitaluga. Alkoholivabadest jookidest on valikus mulliga õunamahl Äpu.

Mapri Ehitus

Mapri Ehituse tegevusalad on ehituse peatöövõtt ja projektijuhtimine, põllumajandusehitus ning betoonitööde teostamine. Mapri Ehituse 2018. aasta ehitustööde maht oli ligi 70 miljonit eurot, ettevõte annab tööd ligi 100 inimesele. Käesoleval aastal ehitab Mapri Ehitus üle Eesti, töös on büroohooned ja kortermajad Tallinnas, Tartus ja Pärnus, spordi- ja tervisekeskused Tallinnas ja Tartus, põllumajandushooned Eestis ja Lätis. Tänavu on valminud WoHo Pipedrive’i maja ja Skyline’i tornelamud Tallinnas.

Viimased uudised