Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Põlva Gümnaasium on nagu nõiamaja, ütles täna Põlvas toimunud energiakonverentsil uut liginullenergiamaja tutvustanud gümnaasiumi direktor Alo Savi.

Savi rääkis, et nõiamajaks ristisid Põlva uue gümnaasiumihoone Läänemaa haridusjuhid, kes käisid Lõuna-Eesti uute koolihoonetega tutvumas. Valga Gümnaasiumi kohta öeldi, et see on kõrge ja valge nagu loss. Ning Võru kohta, et see koosneb vanast ja uuest majast.

„Meil Põlvas on aga nõiamaja,” jätkas Savi ja lisas, et hoone meenutab tõesti nõiamaja, on kuuekandiline, selline kirstukujuline ja kui väljas rulood ette tõmmatakse, siis on päris must.

Direktor Savi ütles, et tema armastab selle kohta öelda, et kaasaegne tehnoloogia ongi võhiku jaoks eristamatu nõiakunstist. Tegemist on Eestis ühe kõige õhku- ja soojapidavama majaga. Koolihoones on sees hea olla, mistõttu ei erine see tavalisest majast.

Koolihoone on kolmekorruseline ning korruseid ühendab läbi koolimaja kulgev suur puidust trepp. Üks omapärasemaid ruume uues koolimajas on kolmandal korrusel asuv lebotamise ruum ehk lebola, milletaolisi teistes koolimajades pole.

Savi ütles, et praegu on veel vara öelda, kui säästlik uus maja on, kuna aasta pole veel täis maja kasutamise algusest. Praegu on nii, et maja katusel asuvad päiksepaneelid toodavad umbes kolmandiku tarbitavast energiakogusest. Samas suvel, kui õppetööd ei toimu, toodavad paneelid energiat elektrivõrku.

Koolihoone energiatõhususarv on 54 kWh/m2, mis on oluliselt väiksem kui liginullenergiahoonete korral haridushoonete energiatõhususarvuks lubatud 90 kWh/m2 ning see võimaldas anda hoonele energiamärgise energiatõhususklassiga A.

Koolihoone on kaugküttel ja kasutab küttelahendusena vesiradiaatoreid, kuid hoones ringi käies jääb silma, et radiaatoreid on vähe ja needki mõõtudelt väiksed, mis annavad tunnistust hoone väikesest küttevajadusest. Säästliku lahendusena kogutakse hoone tarbeks 10 m3 mahutisse vihmavett, mida kasutatakse ära koolihoone tualettides loputusveena.

Uues koolimajas on pinda ligi 2300 ruutmeetrit ja seal õpib veidi üle 200 õpilase.

Pildil näitab Põlva Gümnaasiumi direktor Alo Savi koolimaja välisukse kõrval asuvat monitori, kus on näha reaalajas kogu hoone energiatarbimine.

 

Viimased uudised