Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Pilt: Põllumajandus- ja Toiduamet

Kreeta meest tuvastati lisatud suhkruid. Tooted kõrvaldati müügilt. Eesti meest võõrsuhkruid ei tuvastatud.

Põllumajandus- ja Toiduameti toiduosakonna peaspetsialisti Merle Laurimaa sõnul uuriti 2022. aastal 20st meeproovist võõrsuhkruid ehk lisatud suhkruid. „Proovidest neli olid Eesti päritolu ja 16 välismaist päritolu meed. Proove võeti nii kauplustest, kui hulgiladudest,“ kirjeldas Laurimaa.

„Ühel juhul tuvastati tootes võõrsuhkruid. Nii nagu ka varasemal aastal, siis Eesti meest võõrsuhkruid ei leitud, ehk tegemist oli välismaist päritolu tootega. Tegemist on pettusega, kus tarbijat eksitakse. Antud toode kõrvaldati müügilt,“ selgitas Laurimaa. Tarbijatel, kes on kõnealusest partiist endale tooteid soetanud, on õigus pöörduda kaupleja poole, kust toode osteti.

Toode, mis 2022. aastal sisaldas võõrsuhkruid:

Minos select Kreeta tüümianimesi 400 g, parim enne 20.02.2023, partii nr L2102203. Mee maaletooja oli Tyche Industries OÜ. Toode oli saadetud Eestisse Kreeka ettevõttest CANDIA NUTS S.A.

2020. aastal võeti 50 meeproovi mee autentsuse tuvastamiseks. Nendest nõuetele mittevastava tulemuse andis 8 proovi ehk 16% uuritud proovidest olid nõuetele mittevastavad. 2021. aastal võeti 49 meeproovi, millest nõuetele mittevastava tulemuse andis 10% ning 2022. a võeti 20 meeproovi, millest nõuetele mittevastava tulemuse andis 5%.

Meele ei tohi lisada suhkruid, sest vastavalt mee määrusele on mesi looduslik magus aine, mida toodavad mesilased (Apis mellifera) taimede nektarist ning elusate taimeosade ja neist toituvate putukate eritistest, mida mesilased koguvad, seda endile eriomaste ainetega ühendades muundavad, kärjekannudesse paigutavad, seal kuivatavad ja ladustavad ning lõpuks sinna küpsema ja valmima jätavad. Lisaks tohib meele, mida turustatakse mee nimetuse all või kasutatakse toidu koostises lisada üksnes mett. Seega toodet, mis ei ole puhas mesi, ei tohi mee nimetuse all turustada.

Viimased uudised