Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Foto: politsei

Nädalavahetusel metsa seenele minejatele paneb politsei südamele, et mobiiltelefon olgu kaasas, erksavärviline riietus seljas ning plaan peas, kuidas eksimise korral käituda.

Eile õhtupoolikul sai politsei teate, et Harjumaal varahommikul rappa läinud 84-aastane proua ei ole tagasi koju jõudnud. Teada oli, et mobiiltelefoni jättis proua koju, mistõttu tuli otsingud käivitada suurel metsaalal teadmiseta, kas ja kus proua üldse täpsemalt võiks olla. Ühtlasi olid proual seljas tumedad riided, mistõttu pidi eos arvestama, et teda on suure tõenäosusega raske muust maastikust eristada. Linnulennul kontrolliti osa alasid läbi droonide ja kopteriga, samas kammisid maastikku läbi ka patrullid ja teenistuskoer. Kahe tunni möödudes märkas lennusalga meeskond turbarabas kirjeldusele vastavat inimest, kes osutuski otsitavaks prouaks.

PPA politseimajor Ottomar Virk märkis, et kõige keerukamad ongi need otsingud, kus abivajaja on teinud väga vähe iseenda aitamiseks. „Metsa minnes võib igaüks eksida, hätta sattuda ning eakamad peavad arvestama, et ka tervis võib seenelkäigul ootamatult halveneda, mistõttu peab telefon igal juhul alati kaasas olema. Vähemtähtsam ei ole erksavärviline riietus, mis abivajaja leidmist lihtsustaks. Ekstreemsematel juhtudel venivadki maastikuotsigud põhjusel, et seeneline on end lausa kaitsevärvidesse riietanud,“ kirjeldas ta.

Ülehinnata ei tohiks ka oma orienteerumisoskusi ning kui üksinda seenel käies siht pidevalt ära kaob, ei tasu üksipäini metsaminekut ette võtta. „Näiteks saime sel nädalal kõne 72-aastaselt naiselt, kes oli metsa eksinud. Neli tundi väldanud ressursimahukas otsing sai positiivse lõpu, kui lennusalk abivajaja üles leidis. Juba ülejärgmisel päeval helistas sama naine uuesti, sest oli täpselt samas piirkonnas taaskord metsa eksinud. Patrull leidis ta üles ning naisega peeti maha põhjalik vestlus, kuidas taolisi juhtumeid ennetada,“ rääkis politseinik.

Tänavusel seenehooajal, augustist septembri keskpaigani on politseile laekunud 105 hädaabikõne sihi kaotanud seenelistest, mida lahendades on metsast välja aidatud 137 seenelist.

Politsei retsept turvaliseks seenelkäiguks

Ettevalmistusaeg: umbes 15 minutit (need võivad olla sinu elupäästvad minutid, kui peaksid eksima ja hätta sattuma)

Koostisosad:
1 mobiiltelefon
1,5 l vett
1 värviline peakate
1-2 kg erksaid ilmastikukindlaid riideid
1 paar mugavaid jalanõusid
1 või enam seltsilist
Näputäis vajaminevaid ravimeid

  • Valmista ette oma mobiiltelefon. Lae aku servani täis. Eksides või hätta sattudes saad nii kiirelt hädaabinumbril 112 abi kutsuda.
  • Nõruta joogipudel vett täis ja aseta see oma korvi või seljakotti. Seenelkäigul vett tarbides säilitad oma jõuvarusid.
  • Vürtsi lisamiseks haara kapist oma kõige värvilisem müts. Raputa kaunistamiseks sekka ka erksavärvilisi ilmastikukindlaid riideid. Metsas hätta sattudes ja abi oodates lihtsustab sinu kiiret leidmist „värvikas väljanägemine“.
  • Valmista metsa minekuks kaasa ka veidi snäkke, haki need suupärasteks juppideks. Täiendavad kalorid säilitavad jõuvarusid.
  • Heida pilk ilmateatele, et selgitada, milline on seenelkäigu päevane kuumutamise temperatuur. Vali riietus, mis sind ka jahedama ilma eest kindlalt kaitseks.
  • Serveeri mõnele lähedasele, kuhu ja kui kauaks plaanid minna. Nii teavad sulle kallid inimesed, millal sind tagasi koju oodata ning millal on põhjust abi kutsuda.
  • Samal ajal kaasa seenelkäigule vähemalt 1 seltsiline. Vürtsikama tulemuse saamiseks võid häid seltsilisi julgelt sekka lisada. Mitmekesi metsa minnes on kindlam, et kui üks satubki hätta, saab kõrvaline abi kutsuda.
  • Kui vajad, lisa korvi või kotti näputäis ravimeid. Kui juhtub, et metsa eksinuna ei saa sa kohe abi kutsuda ja pead öö metsas veetma, on elutähtsal kohal sulle välja kirjutatud ravimid, mida oma tervise säilitamiseks võid vajada.

Viimased uudised