Plaanid saata pakki välismaale? Viis olulist punkti, mida pead kindlasti silmas pidama
Avaldatud: 23 august, 2024Eestist liigub iga päev tuhandeid pakke välisriikidesse. DPD Eesti statistikast selgub, et kõige sagedamini jõuavad need naaberriikidesse Lätti, Leetu, Soome ja ka Saksamaale ja Poola. Kui pakk läbib tuhandeid kilomeetreid enne sihtkohta jõudmist, muutub olulisemaks selle hoolikas pakendamine ning sihtriigi nõuete kontrollimine. DPD Eesti jagab viite olulist sammu, mida järgida paki välismaale saatmisel.
1. Otsusta, kas saadad paki aadressile või pakiautomaati
Viimase aasta jooksul saadeti ligi kaks kolmandikku (62%) rahvusvahelisi pakke kulleriga aadressile, üks kolmandik (37%) aga pakiautomaatidesse, selgus kullerfirma DPD statistikast.
Paki teele panekul tuleb esmalt valida, kas pakisaajal oleks pakk kõige mugavam kätte saada oma aadressilt või pakiautomaadist. Pakkide kohale jõudmise aeg sõltub sihtriigist, näiteks Lätti jõuab pakk ühe tööpäevaga, Leetu jõudmiseks kulub pakil kaks päeva.
Soome jõuab pakiautomaati saates pakk näiteks ühe kuni kolme tööpäeva jooksul, Saksamaale kolme kuni viie tööpäeva jooksul ning Hispaaniasse ja Itaaliasse nelja kuni kuue tööpäevaga.
Kõikide pakkide liikumisteekond on ka väljapool Eestit teenusepakkuja süsteemis jälgitav pakinumbri alusel alates paki teelepanemisest kuni selle kättetoimetamiseni.
2. Kontrolli, mida on lubatud saata
Eelmise, 2023. aastaga võrreldes on rahvusvaheliselt eraisikult eraisikule pakiautomaatidesse saadetud pakkide arv kasvanud umbes veerandi võrra. Seega on Eestist väljuvate saadetiste osakaal aina suurem.
Paki Eestist välja saatmisel tuleb kontrollida sihtriigi nõudeid riiki saabuvatele saadetistele. Euroopa Liidu riikides kehtivad sageli erinevad reeglid, mida vastavasse riiki saata tohib. Seega tuleks enne paki postitamist pakiveofirma tingimustest kontrollida, mida ja kui suures koguses on lubatud soovitud sihtriiki saata. Näiteks ei tohiks pakiautomaadi ega kulleriga saata dokumente, sularaha, väärisehteid ega kiiresti riknevaid tooteid.
3. Pakenda saadetis hoolikalt
Kuna saadetis läbib tarneahela käigus erinevaid sorteerimiskeskusi ja veomasinaid, on eriti oluline selle hoolikas pakendamine. Välispakendi valikul tuleb veenduda, et see on vastupidav ja tugev ning et selle suurus ja materjal vastab pakendi sisule.
Vaba ruum kauba ja välispakendi vahel tuleb igast küljest täita täitematerjaliga, et transpordipakend ei kaotaks oma vormi ja tootel ei oleks pakendis liikumisruumi. Sisemiseks pakendamiseks kasuta mullikilet, purustatud paberit, lainepappi, spetsiaalseid õhuga täidetud turvapatju vms. Keskkonnasõbralikuks pakendamiseks võib kasutada täitematerjalina näiteks tühje munakarpe, froteerätikuid, kortsutatud ajalehti vms, mis kodus olemas on.
Õrnad esemed tuleb kindlasti märgistada punase klaasi- või suunamärgiga, mis juhendab, kuidas pakki käitlema peab. Märgid üksi aga saadetist piisavalt ei kaitse ja seetõttu on korralik pakendamine parim garantii paki sisu tervena kohale saabumisel.
4. Veendu, mis on lubatud paki suurus ja kaal
Enne saadetise pakiautomaati postitamist või kullerile üle andmist, veendu et paki mõõtmed vastavad kehtivatele pakiautomaadi ja kullerpaki pakisuurustele ja -kaalule, mille leiad üldjuhul kullerfirma üldtingimustest. Piirmõõtmeid ületavad saadetised võidakse saatjale tagastada või rakenduda neile lisatasud.
5. Markeeri pakk ja kontrolli andmed
Saadetis tuleb markeerida pakisildiga, kuhu on märgitud nii saatja kui ka saaja kontaktandmed, eriti oluline on telefoninumbri lisamine, et vajadusel täpsustada kättetoimetamisega seonduvat ning garanteerida selle jõudmine õige adressaadini või vajadusel saatjani tagasi toimetamine. Tee andmetele topeltkontroll, et veenduda nende korrektsuses.