Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Valitsuse plaanitav magustatud jookide maksustamine nn suhkrumaksuga võib kaasa tuua piirikaubanduse suurenemise, leiab piirivalve endine juht Roland Peets.

„Ei saa öelda, et suhkrumaks või alkoholi aktsiis on halvad ideed, ent maksude mõju peaks analüüsima laiemalt kui lihtsalt rahvatervislikust aspektist,” sõnas Peets. „Selge on see, et ükskõik milline toidu või joogi maksustamine elavdab piirikaubandust.”

Piirikaubanduse kasv võib piiriäärsetele piirkondadele olla Peetsi hinnangul nii hea kui halb. „Ühest küljest piirikaubandus parandab piiriäärsete elanike sotsiaalset hakkamasaamist, kuna nad saavad täiendava (musta) sissetuleku, ent teisalt, piiriäärsete piirkondade majandus ka kannatab. Kindlasti on piirikaubandus suur probleem väikekauplustele ja võib mõju avaldada ka riigile, mille maksutulud vähenevad.”

Mida suuremad on maksuerinevused, seda rohkem suureneb Peetsi sõnul kriminaalne salakaubandus või nn vahendamine, kus üle piiri toodud kaupa Eestis edasi müüakse.

„Üldiselt hindan, et oluliselt kallinevate magusate jookide puhul on kriminaalne tegevus vähetõenäoline, ent kui inimesed juba alkoholi või muud toidukraami käivad Lätis ostmas, siis on ahvatlus ka suurem kogus limonaadi ühes osta,” lisas Peets.

LÕUNAEESTLANE

Viimased uudised