Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

kokkuostuhind

Sigade keskmine kokkuostuhind on mullusega võrreldes suurenenud 7 ja piima kokkuostuhind 2,5 protsenti, selgus maaeluministeeriumi III kvartali ülevaatest.

„Pikalt kestnud piimaturu madalseis on avaldanud negatiivset mõju piima kokkuostuhinnale ja loomade arvule, kuid lehmade produktiivsus on vaatamata keerulisele situatsioonile kasvanud ja piima kogutoodang stabiliseerunud viimaste aastate tasemel,” ütles põllumajandus- ja maaelupoliitika asekantsler Marko Gorban.

Piima toodeti 2016. aasta üheksa kuuga ligikaudu 7 000 tonni rohkem kui eelmisel aastal samal perioodil. Septembri keskmine kokkuostuhind oli tänavu 233 eurot tonni kohta, mis on mullusest 2,5 protsenti kõrgem.

Vaatamata paranenud kokkuostuhindadele toodeti sealiha üheksa kuuga 13 protsenti vähem kui eelmisel aastal samal perioodil. Keskmiseks kokkuostuhinnaks kujunes kolmandas kvartalis 1593 eurot tonni kohta, mis on mullusest 7 protsenti kõrgem.

Põllumajandusloomade arvud vähenesid endiselt. Veiseid oli septembri lõpus 2 protsenti, sigu 19 protsenti, lambaid ja kitsi 3 protsenti ning kodulinde 8 protsenti vähem kui eelmisel aastal samal ajal.

Teraviljasaak vähenes oluliselt

Teravilja koristati 2016. aastal maaeluministeeriumi prognoosi kohaselt ligikaudu 1,04 miljonit tonni, mis on võrdluses 2015. aasta rekordsaakidega oluliselt vähem.

„Kuigi teraviljade saagikused jäid viimase viie aasta keskmisele tasemele, langetas rohkete vihmasadude tõttu pikale veninud koristusaeg saagi kvaliteeti ja kokkuostuhinnad kujunesid kuni kümme protsenti madalamaks kui eelmisel aastal samal perioodil,” ütles Gorban.

Põllukultuuride kasvupind Eestis oli statistikaameti esialgseil andmeil 2016. aastal 664 000 ha, mis on 7 protsenti suurem kui eelmisel aastal.

Põllumajandusettevõtete müügitulu languse 2016. aasta III kvartalis mullusega võrreldes tingis realiseeritava toodangu väiksem kogus koosmõjus madala kokkuostuhinnaga. Kuna sisendite hinnad samas oluliselt langenud ei ole, vähenes toodetud puhas lisandväärtus kahe kolmandiku võrra.

Lõunaeestlane

Viimased uudised