Pihkva oblastis taastati sõjaväeline družiina – Aleksander Nevski eeskujul
Avaldatud: 10 juuli, 2023Pihkva oblasti kuberner Mihhail Vedernikov andis kohalikule meediale teada Pihkva sõjalise družiina (maleva) loomisest ja rääkis keskusest „VOIN” (tõlkes: Sõdur).
„Mingil hetkel tekkis küsimusi, et olukord maailmas kuumeneb. Ja kui järsku midagi juhtub, siis kuhu me jookseme, kuhu peidame, kus on pommivarjend? Siiski juhindume põhimõttest töötada välja need ohud, mis täna on kõige tõenäolisemad. Need on mehitamata õhusõidukid, sabotaaži- ja luurerühmad ning erinevad terrorirünnakud,” ütles Vedernikov.
Kuberner lisas, et peab olema valmis kõige vähem tõenäolisemateks juhtumiteks (turvalisuse mõttes), eriti piiriäärsetes omavalitsustes. Seda on vaja luua, võite seda nimetada territoriaalkaitseks, võite seda nimetada avaliku julgeoleku üksusteks. Kuid me nimetasime selle, meile tundub, täiesti õieti – Pihkva družiina, nagu oli Aleksander Nevski družiina. Selle mõte seisneb selles, et tegelikult saavad meie piirkonna turvalisusesse panustada kõik noorest vanani, alates 14-aastasest kuni vanusepiirini.
Vedernikov märkis, et juba on olnud juhtumeid, kui vanaemad märkasid kahtlast autot maa-asulas, kuhu sellised autod isegi kogemata sisse ei sõida, andsid teada, kuhu vaja – ja üsnagi tõsiste, potentsiaalselt ohtlike asjadega jäädi vahele. Oli juhtumeid, kui poisid jooksid ringi, nägid ka kahtlasi inimesi, teatasid, peeti kinni ja nagu selgus, mitte asjata.
„Need on vaid näited, et praktiliselt iga Pihkva oblasti elanik, omades teatud oskusi, algteadmisi, arusaamist olukorrast, sellest, kuidas käituda, millises olukorras peaks käituma, võib olla kasulik, et teenida oma väikest kodumaad või isegi kogu riiki,” märkis Vedernikov.
See on kuberneri väitel absoluutselt vabatahtlik liikumine, need on inimesed, kes on ise otsuse teinud. Vastavalt sellele ollakse tööajal kokkuleppel tööandjaga valmis välja minema, et seal mõnda ülesannet täita. Pealegi võivad need olla asjad, mis ei ole seotud sõjalise erioperatsiooniga. Isegi kui tuleb mingisugune üleujutus ja meil on piirkonnas 100-200 inimest, kes teavad täpselt, mida teha tuleb, on see heaks abiks nii õiguskaitseorganitele kui ka meie eriolukordade ministeeriumile, märkis Vedernikov.
Ja meie keskus „VOIN” – see on lühend, selle nimi on „Ustav isamaale ja inimestele”. Seal antakse tegelikult kõik need pädevused. Kohustuslik esimene baaskursus on kolm kuud. Meie lapsed juba õpivad. Nüüd on nad suvelaagrites, tulevad tagasi, jätkavad septembris. Oleme vanem põlvkond, need kursused läbivad soovijad. Aga täna kirjutati just esimesed välja.
Meil on viis astet, viis plokki ja igal tasemel lisateadmisi, pädevusi, toimuvad meistrikursused. Nüüd kirjutame ette selle liikumise ideoloogia, märkis Vedernikov.
Märgitakse, et need Mihhail Vedernikovi algatused sobivad tema kontseptsiooniga, mida ta püüab edasi anda ja sisendada oma meeskonnaliikmetele ja kõigile piirkonna elanikele: Pihkva oblast on ühine kodu, kodu sõna otseses mõttes, mille olukorra, arengu ja turvalisuse nimel kannavad kõik vastutust – kõik koos – ja igaüks eraldi.