Pidu läbi: Poola paneb Saksamaa ja Leeduga piiri kinni
Avaldatud: 2 juuli, 2025Poola kehtestab järgmisest esmaspäevast, 7. juulist piirikontrolli Saksamaa ja Leeduga seoses kasvavate pingetega ebaseadusliku rände osas, teatas Poola peaminister Donald Tusk.
Otsus, mis tehti pärast teisipäeval toimunud valitsuse kohtumist Poola piirivalvega, tuleb vastusena kasvavale sisepoliitilisele survele ja äärmusparempoolsete toetatud protestidele Poola ja Saksamaa piiripunktides nädalavahetusel, vahendab Guardian.
Iganädalase kabinetiistungi alguses tehtud märkustes süüdistas Tusk sammus Saksamaad, väites, et see on poliitikamuutus, mille tulemusel „keelatakse sisuliselt sissesõit … migrantidele, kes suunduvad Saksamaale varjupaiga või muu staatuse taotlemiseks”.
„Poola-Saksamaa piiril toimuvate operatsioonide viis on viimase kuu jooksul selgelt muutunud,” ütles ta.
Saksamaa kantsler Friedrich Merz tegi selle aasta alguses oma valimiskampaania alustalaks rangema rändepoliitika. Pärast tema ametisseastumist mais paigutas Saksamaa piirile rohkem politseinikke ja teatas, et mõned riiki siseneda üritavad inimesed saadetakse tagasi.
Juba enne seda pikendas Merzi eelkäija veebruaris kuue kuu võrra ajutisi piirikontrolle, mille Saksamaa oli eelmisel sügisel oma piiridel kehtestanud, püüdes vähendada riiki saabuvate inimeste arvu.
Tusk väitis, et hiljutine poliitikamuutus on avaldanud Poolale liigset survet, et ta võtaks vastu isikuid, kellele Saksamaa piiril sisenemine keelati.
„Kuna Poola poolel piirikontrolle ei toimu, on raske kindlaks teha, kas Poolasse tagasi saadetavad või ümber suunatavad inimesed tuleks sinna saata,” ütles ta.
Tusk lisas, et ta oli Merziga „mitu korda” rääkinud, hoiatades teda, et Poola „kannatus … on kustumas”.
„Oleme olnud Schengeni ala [EL-i viisavaba reisimistsooni] kaitsjad ja jääme avatud piiride ja piiranguteta liikumisega Euroopa pooldajateks. Selline süsteem nõuab aga kõigilt naaberriikidelt samasugust ja sümmeetrilist pühendumist,” ütles ta.
„Seetõttu on piirikontrolli ajutine taaskehtestamine Poola-Saksamaa piiril vajalik, et vähendada miinimumini kontrollimatut migrantide voogu … piiri ületamisel,” sõnas ta.
EL-i andmetel on liikmesriikidel lubatud ajutiselt taaskehtestada piirikontroll tõsise ohu korral, näiteks sisejulgeoleku ohu korral. EL ütleb, et piirikontrolli tuleks rakendada viimase abinõuna erandolukordades ja see peab olema ajaliselt piiratud.
Teisipäeval Merzile suunatud teravas hoiatuses ütles Tusk, et kui Saksamaa valitsus pikendab septembris ühepoolset piirikontrolli, vastab Poola sarnase sammuga. „Aeg, mil Poola ei reageeri sellistele meetmetele vastavalt on lõplikult läbi,” lisas ta.
Migratsioonialane arutelu Poolas on viimastel nädalatel muutunud üha tulisemaks, kusjuures paremäärmuslikud aktivistid on hakanud Saksamaa piiril rahvapatrulle korraldama.
Leedu-suunalise ajutise piirikontrolli kehtestamise sammu peeti arvatavasti seotuks Saksamaa poliitika muutusega.
Tusk ütles, et kuna tugevalt militariseeritud Poola-Valgevene piir on ebaseaduslikule rändele suletud, kasutatakse nüüd teisi naaberriike alternatiivsete marsruutide testimiseks Schengeni alale läbi Balti riikide.
Selle tulemusena, ütles ta, „jätkub Venemaa ja Valgevene juhitud ebaseadusliku rände voog läbi Valgevene, Läti ja Leedu – ja Poolal on ju Leeduga avatud piir”.
Merzilt küsiti Poola kasvava kriitika kohta ühisel pressikonverentsil Luksemburgi peaministriga.
Mõni minut enne seda, kui Tusk Poola otsuse välja kuulutas, ütles Merz, et ta on Poola muredest teadlik ja on viimastel päevadel korduvalt Poola peaministriga rääkinud.
Kuid ta rõhutas, et „Saksamaalt Poolasse ei ole tagasi saadetud varjupaigataotlejaid, kes on juba Saksamaale saabunud”.
Merz ütles, et kahel riigil „on ühine probleem, mida me tahame koos lahendada”.
Ta lisas: „Loomulikult tahame Schengeni ala säilitada, kuid liikumisvabadus Schengeni alal toimib pikas perspektiivis ainult siis, kui seda ei kuritarvita need, kes edendavad ebaseaduslikku rännet, eelkõige migrantide smugeldajad.”