Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Foto: Riigikantselei
Peaminister Kaja Kallas sai täna õhtul Välisluureametilt, Kaitseväe Luurekeskuselt ja Kaitsepolitseiametilt ülevaate Eesti-Soome vahelise BalticConnectori gaasiühenduse ja sidekaabli intsidentidest.

Peaministri sõnul Eestis gaasi varustuskindluse või piiriülese internetiühenduse katkemise ohtu pole, kuid nii Eesti kui Soome võtavad intsidente väga tõsiselt ning teeme kõik selleks, et saada juhtunus selgus. Peaministri sõnul on meie gaasivarustus tagatud meie enda varude ja Läti kaudu ning merealuse sidekaabli rike ei mõjuta ühegi internetiteenuse tööd.

„Olen tihedas ühenduses Soome peaministri Petteri Orpoga ning arutasime täna telefoni teel järgnevaid samme. Kuna gaasitoru leke asub nende majandusvööndis, alustas Soome keskkriminaalpolitsei menetlust võimaliku sabotaaži uurimiseks. Samuti alustas Eesti kriminaalmenetlust sidekaabli kahjustamise kohta,” ütles Kallas.

Mõlemad riigid on informeerinud intsidendist NATO liitlasi ja Euroopa Liidu liikmeid. Samuti oli peaministril täna telefonikõned Euroopa Komisjoni presidendi Ursula von der Leyeniga, Euroopa Ülemkogu eesistuja Charles Micheliga ning NATO peasekretäri Jens Stoltenbergiga. „Arutasime vajadust ja võimalusi suurendada kriitilise infrastruktuuri kaitset Läänemerel,” lisas peaminister.

Valitsus arutab toimunut ka neljapäeval valitsuse kabinetinõupidamisel.

Viimased uudised