Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Täna varahommikul Brüsselis lõppenud Euroopa Ülemkogu kohtumisel mõistsid riigi- ja valitsusjuhid karmilt ning ükshäälselt hukka Venemaa laiaulatusliku sõjalise rünnaku Ukraina vastu. Samuti lepiti kokku, et Euroopa Liit kehtestab tugevad sanktsioonid, millisest ei pääse keegi, kes on selle õigusvastase agressiooni taga. 

„Eile ärkasime täiesti uues maailmas. Reeglitepõhine maailmakord on seatud Kremli poolt kahtluse alla ning peame kõigi vahenditega selle vastu seisma“, sõnas peaminister Kaja Kallas Brüsselis Euroopa Ülemkogu kohtumise järgselt. „Olukord Ukrainas on südantlõhestav. Rünnak iseseisva riigi vastu on mõistusevastane ja vastuvõetamatu. Eesti ja Euroopa Liit mõistavad üheselt ning täielikult hukka rünnaku Ukraina vastu ja seetõttu karistame agressorit karmide sanktsioonidega. Seisame ja tegutseme ühtselt: ettevõtete, poliitikute ja nende lähedaste sanktsioneerimine on mõeldud nii karistama, heidutama uute rünnakute ärahoidmiseks kui ka nõrgestama ründajaid,“ märkis peaminister.

Sanktsioonipaketi viimaste detailide kokkuleppimise osas veel töö käib. Sanktsioonid puudutavad ka Valgevenet, kes koos Venemaaga agressioonis osaleb. Sanktsioonid on koostatud koos Ameerika Ühendriikide, Kanada, Suurbritannia ja teiste partneritega.

Sanktioonid hõlmavad finantssektorit, energeetika- ja transpordisektorit, kahesuguse kasutusega kaupu, samuti ekspordikontrolli ja ekspordi rahastamist, viisapoliitikat, aga ka täiendavate Venemaa inimeste lisamist sanktsioonide nimekirja. Täpsemalt on piiratud pangatehingud Venemaa pankadega ning Venemaa riigi- ja riigiettevõtete rahastamine ja kapitali liikumine Euroopa Liidu ning Venemaa (sh börsinoteeringud) vahel. Samuti keelustatakse näiteks õli- ja rafineerimistehastele ning lennunduses vajaliku tehnoloogia ja (varu)osade eksport. Lisaks kehtestatakse viisakohustus Venemaa diplomaatidele. Isikuliste sanktsioonide nimekirja täiendatakse Venemaa riigiduuma ja julgeolekunõukogu liikmete ning Valgevene kodanikega, kes on aidanud kaasa Ukraina ründamisele.

Ülemkogul võeti vastu ka Euroopa riigi- ja valitsusjuhtide ühisavaldus, mis mõistab hukka Venemaa sõjalise agressiooni Ukraina vastu, nimetab Venemaa vastutavaks. Euroopa Liidu liidrid tunnustasid Ukraina Euroopa-suunalisi püüdlusi ning rõhutasid iga riigi vaba valikut oma tuleviku üle otsustamisel. Riigi- ja valitsusjuhid nõuavad Venemaalt koheselt igasuguse sõjalise tegevuse lõpetamist, vägede välja viimist ning Ukraina suveräänsuse ja territoriaalse terviklikkuse austamist. Avalduses kinnitatakse igakülgset toetust Ukraina riigile ja inimestele.

Euroopa Ülemkogu ühisavaldus: https://www.consilium.europa.eu/en/press/press-releases/2022/02/24/european-council-conclusions-24-february-2022/

Viimased uudised