Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Foto: Ukraina kaitseministeerium
Peaminister Kaja Kallas osales täna Müncheni julgeolekukonverentsil mitmel arutelul, mille peateema oli olukord Ukrainas. Samuti kohtus peaminister Moldova presidendi, Põhja-Makedoonia peaministri, USA kongressi ja Saksa ning Briti parlamendi liikmetega. 

Peaminister Kallase sõnul tuli üks olulisemaid sõnumeid tänasel lõunaarutelul „Aasta hiljem – Ukraina vabadusvõitlus ja mis saab edasi“ Ukraina välisminister Dmõtro Kulebalt. „Kuleba meenutas, et lisaks Ukraina toetamisele tuleb uskuda ka Ukrainasse ja tema võitu. Aasta tagasi siinsamas Münchenis uskusid vähesed, et Ukraina suudab Venemaale vastu seista,“ ütles Kallas. „Kogu Eesti rahvas on Ukrainaga. Kui me usume, et Ukraina võidab, siis saame ka anda sellist abi, mis on võiduks vajalik,“ lisas ta.

Ukraina toetajate peamine ülesanne on kiire sõjalise abi andmine Ukrainale. „Ukraina vajab kindlust, et relvade ja laskemoona saatmine jätkuvad mahus, mis on piisav sõja võitmiseks,“ ütles Kallas. Peaminister lisas, et Ukraina võiduks on vaja suurendada Euroopa kaitsetööstuse tootmisvõimet. „Selleks tuleb kaitsetööstusele anda kindlus ja konkreetsed tellimused. Ukraina kiireks laskemoonaga aitamiseks, olen teinud ettepaneku Euroopa Liidus leida ühine viis Ukrainale laskemoona hankimiseks,“ lausus Kallas.

Kallas tõi välja ka selle, et hallid alad Euroopa julgeolekus peavad jääma minevikku. „Need  tekitavad ebastabiilsust ja viivad sõjani. Seetõttu toetab Eesti Ukraina liitumist Euroopa Liidu kui ka sõja järel NATOga,“ ütles ta. „Ukraina võitleb Venemaa agressiooni vastu ja viib samal ajal ellu suuri muutusi ühiskonnas – juba see, mis nad on saavutanud sõja tingimustes, on muljetavaldav,“ lisas Kallas.

Tänasel arutelul osalesid Ukraina välisminister Dmõtro Kuleba, Soome peaminister Sanna Marin, Rootsi peaminister Ulf Kristersson, Tšehhi president Petr Pavel, endine USA Luure Keskagentuuri juht David Petraeus ning ajaloolane ja kirjanik Anne Applebaum.

Kogu tänast arutelu saab vaatada siit: https://www.youtube.com/watch?v=0oaWnqcUWA4

Kohtumine Moldova presidendiga 

Kohtumisel Moldova president Maia Sanduga kõneldi julgeolekuolukorrast, Vene vaenulikust mõjutustegevusest ning Moldova liitumisest Euroopa Liiduga.

Peaminister Kaja Kallase sõnul on Venemaa huvides meie ühiskondi lõhestada. „Venemaa kasutab ebastabiilsuse tekitamiseks kõiki võimalusi. Näeme sarnaseid mustreid mitmel pool. Peame meeles pidama, et lisaks konventsionaalse sõjale jätkab Venemaa ka hübriid- ja infosõda,” ütles Kallas.

„Seda enam on oluline aidata Moldoval julgeolekuriskidega toime tulla. Eesti panustab Moldova julgeolekusse läbi Euroopa rahurahastu,“ sõnas Kallas ja kinnitas Eesti toetust Moldova territoriaalsele terviklikkusele ja suveräänsusele.

Peaminister märkis, et Moldova vajab meie tuge ka teel Euroopa Liitu ning Eesti on valmis jagama oma reformikogemust.

Kohtumine USA kongressi liikmetega

Peaminister Kallas ütles kohtumisel USA kongressi mõlema koja – senati ja esindajatekoja – liikmetega, et hindame kõrgelt Ameerika Ühendriikide vankumatut panust Eesti ja Euroopa julgeolekusse. Samuti tänas Kallas kongressi liikmeid Ameerika Ühendriikide juhtrolli eest Ukraina toetamisel.

Peaminister Kallase sõnul on Ameerika Ühendriikide vägede tugevdatud kohaolu Eesti võtmetähtsusega meie ja kogu NATO julgeoleku tagamisel ning Venemaa heidutamisel. „Kongressi liikmed kinnitasid mulle, et Ameerika Ühendriigid on valmis kaitsma igat ruutsentimeetrit NATO territooriumist,“ ütles Kallas.

Kallas tõi esile ka Eesti ja Ameerika Ühendriikide tiheda kahepoolse kaitsekoostöö. „Eesti kaitsekulutused on peagi 3% meie SKT-st. Oleme Ameerika Ühendriikidele tänulikud pikaajalise kaitsealase toetuse eest ning hindame kõrgelt, kui Balti Julgeolekuinitsiatiivi raames oleks julgeolekuabi võimalik veelgi suurendada.“

Kohtumisel kõneldi ka küberjulgeolekust. „Selleks, et paremini küberrünnakutele vastu seista tuleb meil omavahel tõhusamalt infot vahetada ning senisest veelgi enam küberturvalisusesse investeerida,“ ütles Kallas.

Viimased uudised