Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Foto: NATO

Peaminister Kaja Kallase sõnul kinnitasid NATO riigi- ja valitsusjuhid tänasel Madridi tippkohtumisel üle koostöö olulisemate partneritega, sealhulgas rõhutati NATO ja Euroopa Liidu koostöö olulisust.

Kallase sõnul tagab NATO ja Euroopa Liidu strateegiline partnerlus meie julgeoleku ja heaolu. „NATO ja Euroopa Liidu koostöö puhul on hetkel kõige olulisem Venemaa sõda Ukrainas ning see, kuidas jätkata Venemaa jaoks agressiooni hinna võimalikult kõrgeks tõstmist,“ ütles ta.

Kallase sõnul ei tohi sõjaväsimus ja kodused raskused saada meile takistuseks Ukraina toetamisel. „Meie võimuses on muuta sõja kulgu. Selleks peame jätkama raskerelvastuse ja õhutõrje andmist Ukrainale ning relvad peavad sinna ka kiiresti kohale jõudma,“ ütles Kallas.

Samuti rõhutas Kallas, et Venemaa puhul tuleb hoiduda mõtteviisist, et saame tagasi pöörduda varasemasse reaalsusess. „Me ei tohi korrata oma eelnevaid vigu ja teha Venemaale järeleandmisi. See viiks ainult uue vägivallani,“ sõnas Kallas.

Peaminister märkis, et reeglitel põhineva maailmakorra kaitsmisel on oluline NATO koostöö ka teiste partneritega. Julgeolekuohud, mis meid mõjutavad on omavahel tihedalt seotud. Reeglitel põhineva maailma ja rahvusvahelise õiguse eest seismisel peame me India ookeani  ja Vaikse ookeani piirkonna partneritega veelgi tihedamat koostööd tegema – põhimõte, et riigipiire ei rikuta ja massilisi sõjakuritegusid ei sooritata pole kahjuks minevikku jäänud.

Peaministri sõnul kinnitab tänane julgeolekuolukord Euroopas, et NATO avatud uste poliitika on ainuõige. Soome ja Rootsi liitumine NATOga kindlustab meie kõigi ühist julgeolekut. „Loodan, et saame Soomet ja Rootsit peagi NATO liikmetena tervitada. Sellega ei tohi NATO laienemine aga peatuda. Peame hoidma NATO ukse lahti ka teistele soovijatele, eriti Ukrainale ja Gruusiale aga ka Moldovale ning Bosnia ja Hertsegoviinale,“ tõdes Kallas.

Viimased uudised